Návrat do starých časů umožňuje Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově. Vzniklo z domu, v němž pracoval fotograf Josef Seidel. Díky jeho synovi se dochoval ateliér a 140 tisíc negativů.
Využití budovy věznice se Anna Stránská věnovala asi polovinu svého třiatřicetiletého života. „Petici za důstojné využití prostoru jsme iniciovali už v roce 2009,“ popisuje.
Vzhledem k tomu, že původní těleso lanovky se nedochovalo, současná správa muzea se rozhodla vytvořit jeho repliku podle dobových plánů a historických fotografií.
„Kuchyně restaurace je mikrokosmos pozdního kapitalismu. Jsou založené na velkém tlaku na výkonnost, jsou tam lidé z nejrůznějších částí světa, kteří ale nemají čas se pořádně poznat,“ říká režisér.
„Ty věci jsou hodně zlomkovité. Máme v plánu sondy, abychom zjistili, jak je vlastně ta skládka rozsáhlá. A abychom se pak poradili i s ochranáři, co přesně s tím,“ říká archeoložka Olga Hájková.
Požár zachvátil školu na začátku srpna. Nejprve začala hořet střecha Obchodní akademie v ulici Sokola-Tůmy. Oheň se následně přes složitou střešní konstrukci rozšířil i na základní školu.
Město Plzeň začalo chystat muzeum v domě číslo 19 na Klatovské třídě. Vojenské německé velitelství tu 6. května 1945 podepsalo kapitulaci. V pozdějších dobách na místě sídlila Městská vojenská správa.
Autorka instalace Kirsha Kaecheleová označila dnešní rozhodnutí soudu za velké vítězství. Kauza ale nekončí, tasmánský soud totiž případ poslal k dalšímu projednání soudům nižší instance.
„Já to beru tak, že i když to tady dělám už osmým rokem, je tu stále co vylepšovat, doplňovat. Dům má další úžasné prostory, kde připravuju expozici, jako je stará školní třída,“ říká Kopálek.
Obraz pocházející z období okolo roku 1534 bude prodán v lednové dražbě aukčního domu Christie’s v New Yorku. Muzeum a rodina se rozdělí o výtěžek podle dohody, jejíž podrobnosti jsou důvěrné.
Výstava představuje osudy lidí, kteří byli označeni za cikány a stali se obětí nacistického rasového pronásledování. Divákům je přiblíží autentické rodinné fotografie a audiozáznamy vzpomínek.
„Na začátku se tam vykresluje samotný kostel a postupně ho pohlcují plameny. A potom také zvon, který se kvůli tomu požáru roztavuje,“ popisuje autorka výstavy pro Český rozhlas.
Návštěvníci si třeba přiťuknou s horníkem a nebo ochutnají typický oběd hornické rodiny. Vedle bývalé šachty navíc vyroste nová budova turistického centra. Projekt by se měl začít stavět na jaře.
Výstava s názvem Od šlapacího autíčka k formuli představuje sbírku dětských vozítek shromážděnou Lukášem Očenáškem. Nejstarší je z 20. let 20. století.
Skladatele Leoše Janáčka v Brně připomíná památník, který je ale ve špatném stavu. Vlhkost a plíseň ohrožuje i skladatelovy rukopisy zapsané na seznamu UNESCO.
„Navázal jsem kontakt s odsunutými Němci z naší obce a díky nim máme památku na tehdejší místní obyvatele,“ říká spoluzakladatel expozice Gustav Černý.
Ve svých osmdesáti letech Karel Petschke stále ještě jezdí s veterány na závody, relaxovat chodí do houpacího křesla v garáži mezi předválečné motorky a gramofony.
Mezi dovezenými předměty jsou i takzvané ghanské korunovační klenoty, zlatá dýmka míru nebo zlaté odznaky, které nosili úředníci pověření očištěním královy duše.
Kritiky zaujala například herečka Zendaya, která se před fotografy prošla ve dvou rozdílných šatech. Na sociálních sítích sklízely chválu například také modelky Gigi Hadid a Kendall Jennner.
V muzeu ale nejsou vystavená jen auta, kovy, plechy a pneumatiky. Je to spíš exkurz do minulosti. Je tu například figurína maminky v baloňáku a o kousek dál sedí na stoličce Elvis Presley s kytarou.