Nová generace amerických kosmických lodí by mohla přistávat už bez padáků

Soukromá americká společnost SpaceX představila nový kosmický modul Dragon - verze 2. Bude to první soukromá vesmírná loď určená pro lidskou posádku. Může v ní letět až sedm kosmonautů. Do vesmíru se bude moci vydat i několikrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká kosmická loď Dragon společnosti SpaceX

Americká kosmická loď Dragon společnosti SpaceX | Zdroj: ČTK

Jednou z hlavních novinek kosmické lodě Dragon je, že může přistávat pomalu a měkce jako vrtulník, prakticky kdekoli.

Už se nebude k zemi snášet na padácích, ale dosedne pomocí motorů, které zpomalí její klesání, vysvětlil ředitel společnosti SpaceX Elon Musk.

Loď bude schopná vynést do vesmíru, třeba k mezinárodní kosmické stanici, až sedm kosmonautů. Po návratu bude také možné ji podobně jako raketoplán znovu použít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář v pořadu Stalo se dnes

Společnost SpaceX zatím nabízela americkému úřadu pro letectví a vesmír jen nákladní lodě. U mezinárodní stanice už přistál její zásobovací modul čtyřikrát. Naposledy letos v dubnu.

Dragon 2 - první soukromá loď pro lidskou posádku se má do vesmíru vydat v roce 2017. Ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář věří, že to Američané stihnou.

„Americká administrativa a NASA jsou pod velkým tlakem, aby pro USA dokázali zabezpečit vlastní přístup do kosmického prostoru. A tohle je jejich velká naděje.“

První soukromé vesmírné plavidlo SpaceX Dragon na snímku poskytnutém NASA | Foto: ČTK/AP

Kromě tohoto soukromého programu staví NASA kosmickou loď Orion. Ta bude určena hlavně pro dopravu astronautů do vzdálenějšího vesmíru.

„Orion je primárně určená k tomu, aby kosmonauty dopravila za oběžnou dráhu, které se říká nízká, čili do vzdálenosti alespoň k Měsíci,“ upřesnil Jan Kolář.

Pavel Novák, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme