Jihlavané investují do starých bytů, jen aby bydleli v blízkosti centra

Jihlavané chtějí bydlet co nejblíže centru. Investují proto i do starých bytů, u kterých je čeká nákladná rekonstrukce. Velká poptávka po bytech je například na sídlišti Březinky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční živé vysílání z jihlavského náměstí

Vánoční živé vysílání z jihlavského náměstí | Foto: Hana Marhanová | Zdroj: Český rozhlas

V jednom z paneláků tam žije i rodina devětadvacetileté Lenky:

„Je tady dobrá dostupnost, je to blízko centra. Zároveň jsou tady v podstatě veškeré služby, které tady potřebujeme. No a potom na druhou stranu je to blízko přírodě, do lesa to máme pět minut,“ jmenuje výhody bydlení na sídlišti Březinky - největším v Jihlavě - mladá maminka Lenka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zájmu o byty 3+1 v Jihlavě mluvila Lucie Maxová

Starý byt tři plus jedna s manželem pořídili za milion tři sta tisíc korun a další statisíce do něj už investovali.

„Máme hotové jádro a teďka nás čeká vlastně rekonstrukce zbytku bytu. To znamená výměna elektřiny, zatím jsme do toho bytu dali čtyři sta tisíc přibližně.“

I přes nákladné rekonstrukce je devětadvacetiletá Lenka s bydlením spokojená, do nově postaveného bytového domu by prý nešla.

„My jsme novostavbu nechtěli, protože teď ty novostavby podle nás, ty stěny je všechno slyšet, podle nás panel starý je starý panel.“

Navíc starší byty tři plus jedna se dají podle ředitelky realit Akropol Marcely Mičkové v současnosti v Jihlavě pořídit za nejnižší ceny za poslední roky.

„ Třípokojáky se dají pořídit už od milionu až do milionu pěti set. Podle toho, zda tam byla udělaná rekonstrukce nebo ne.“

Koupit si proto v dnešní době byt tři plus jedna je podle realitních makléřů velmi výhodné.

Za to prodej parcel někde vázne

Obce na Vysočině pro letošek připravily další stavební parcely. Snaží se udržet obyvatele a přilákat mladé rodiny s dětmi. Prodej stavebních pozemků je ale velmi pomalý, lidé jsou čím dál opatrnější a bojí se zadlužení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodej parcel se na Vysočině zajímala Hana Mikulincová

„Tady v Počítkách máme připravených 7 parcel, cena za metr se pohybuje od 420 korun,“ říká v obci na Žďársku s 220 obyvateli starostka Iveta Leskourová.

Zablokovaná parcela kvůli plánu výstavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe | Foto: Martin Karlík

A dodává, jak špatně na tom tady zatím jsou se zájemci o stavební pozemky:

„Jsou asi opatrní všichni vzhledem k finanční situaci, tak zájemce zatím nemáme, ale ptají se, volají.“

Každá parcela si podle zkušeností starostů nakonec svého kupce najde, jenomže na rozdíl od doby před pěti, deseti lety to trvá velmi dlouho.

Potvrzuje to i developer prodávající pozemky v Hamrech nad Sázavou. Tam je už několik let volných 26 parcel, realitní společnost počítá s tím, že je prodá nejdříve do pěti let.

Nové pozemky pro letošek připravili také v nedalekém Novém Veselí a očekávají, jaký bude zájem, říká starosta Zdeněk Křivánek:

„V současné době je to velmi aktuální, městysem byl vyhlášený záměr pro 15 pozemků. Teď uvidíme, jaký skutečně ten zájem o ty pozemky je.“

Jednu budoucí majitelku v Novém Veselí zachytil mikrofon přímo u lokality za potokem, kde by mohly letos první domky vyrůst. Šlo o slečnu Moniku, která se po dlouhém váhání rozhodla:

„Ono byt vás taky něco stojí. Když si máte koupit dům, nebo byt - takový rozdíl zase není.“

Prodej parcel pokulhává také například v Nové vsi u Světlé nad Sázavou nebo na Jihlavsku v Heleníně.

mkp, Hana Mikulincová, Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme