Krachující plicní sanatorium v Humpolci převzala společnost Vysočinské nemocnice

Upadající plicní léčebna v Humpolci dostala šanci na další existenci. Jediné sanatorium na léčbu tuberkulózy a dalších respiračních onemocnění na Vysočině se spojilo s nedalekou léčebnou dlouhodobě nemocných. Sanatorium mělo v poslední době málo pacientů a dostalo se do existenčních problémů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plicní léčebna v Humpolci

Plicní léčebna v Humpolci | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Společnost Vysočinské nemocnice začala plicní léčebnu provozovat na základě nájemní smlouvy, sanatorium tedy nadále zůstává majetkem města.

Pro pacienty s nemocemi dýchacích cest je zatím určených všech 80 lůžek, zařízení by ale v budoucnu mohlo nabízet také služby například v oblasti rehabilitace.

„Se stárnutím populace budou choroby srdíček, jater, ledvin, plic, pohybového aparátu natolik vážné, že následná péče pro tyto lidi bude nutná. A pak je otázka, zdali určitý počet lůžek, třeba plicních, nevěnovat kupříkladu širšímu počtu pacientů, posílit lůžka rehabilitační, pohybová, dechová a jakákoli jiná,“ naznačil primář Tomáš Drasnar.

Město chtělo léčebnu zachovat

Plicní sanatorium upadalo kvůli stále menšímu počtu hospitalizovaných pacientů, úbytku nemocí dýchacích cest v zemi i kvůli opožděným platbám od zdravotních pojišťoven.

Zařízení je městskou příspěvkovou organizací. Jakmile se dostalo do dluhů, město nechtělo krýt provozní ztráty ze svého rozpočtu, zároveň ale chtělo léčebnu zachovat. Nabízelo se tedy řešení ve formě spojení s organizací podnikající ve zdravotnictví.

Prodej plicního sanatoria společnosti Vysočinské nemocnice, která už ve městě provozuje léčebnu dlouhodobě nemocných, odsouhlasili městští zastupitelé. Obě zařízení jsou od sebe vzdálena pár metrů. Primář Tomáš Drasnar podobné spojení dopředu předpovídal.

„Rozhodně by byla preference jakéhokoli soukromého subjektu se zkušeností ze zdravotnictví. V dané situaci se pochopitelně nabízí spolupráce s nějakým regionálním a nejbližším zařízením podobné péče,“ uvedl.

Od spojení dvou zdravotnických zařízení si společnost slibuje celkové úspory a tím i zlevnění péče.

„Ten subjekt má další zkušenosti a další provozy, takže je větší, čili má pak nižší finální náklady jak na léky, tak si samozřejmě může pomoci s provozem a podobně. Takže tam by to vlastně měla být efektivnější činnost,“ myslí si místní podnikatel Pavel Kopecký.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme