Soukromník koupil v centru Pardubic kapli, aby ji mohl opravit

V osmnáctém století to bylo poutní místo, o sto let později tam vyrostla kaple svaté Anny. V té době to byla periferie města Pardubic, dnes jde prakticky o centrum. Kaplička, která těsně sousedí s železniční tratí, desítky let chátrala a nikoho nenapadlo pokusit se jí opravit. Až přišel Jiří Hájek, který kolem kapličky chodil jako malý kluk do školy a už tehdy se rozhodl ji zachránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaple sv. Anny v Pardubicích | Foto: Filip Novotný

„Byl to takový můj klukovský sen,“ říká Jiří Hájek. Od snu k jeho uskutečnění ale muselo uplynout mnoho let. Za totality totiž nebylo možné kapli koupit. A po revoluci zase dostalo přednost podnikání.

„Trvalo to, řekněme, deset let, než jsem kapli vůbec mohl koupit. A pak následně s ní začít něco dělat,“ upřesňuje Hájek. Ani to ale není jednoduché. Stavba je ve velmi špatném stavu a kromě shánění peněz na opravu, musí Hájek úzkostlivě dodržovat pokyny památkářů.

„Kaple je památkově chráněna, o to je to komplikovanější,“ podotýká Hájek. A vyřešené nejsou ani majetkoprávní vztahy, protože pozemek u kapličky je částečně ve vlastnictví státu a města.

Kvůli blízkosti silnice a železnice je přitom nutné postavit kolem objektu odhlučňovací stěnu a vysázet zeleň. Přesto má Jiří Hájek vizi dokončení jasnou. „Třeba do roka a do dne,“ uzavírá.

ak, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme