Z výsledku referenda o výstavbě obchodního domu mají Plzeňané radost

Plzeňané mají za sebou hlasování v historicky prvním referendu. Odmítli v něm plánovanou stavbu obřího obchodního domu Corso, který chce investor postavit na místě zbouraného kulturního domu na Americké třídě v centru města. Hlas proti projektu odevzdalo téměř 27 procent všech oprávněných voličů, tedy 35 a půl tisíce lidí. Z výsledku mají obyvatelé většinou radost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká v Plzni

Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká v Plzni | Foto: Amádeus Real

Plzeňany těší nejen to, že město bude muset veškerými legálními prostředky výstavbě obřího obchodního centra zabránit, ale také to, že se lidé nebáli vyjádřit svůj názor a stanovisko.

Objevují se ale i negativní reakce. Někteří obyvatelé se například bojí toho, že město bude muset zaplatit desítky milionů korun třeba za odkup pozemků nebo za zmařenou investici, nebo že v Plzni už nebudou chtít investoři vkládat peníze do svých projektů.

V internetových reakcích se objevily i názory, že uprostřed města zůstane několik dalších let zdevastovaná neutěšená plocha staveniště a „díra ve středu města“.

Primátor slibuje rychlé jednání

Primátor Plzně Martin Baxa je rád, že se do diskuse o podobě města zapojilo tak velké množství občanů, a považuje to za krok správným směrem.

Město Plzeň podle něj začne na základě výsledků referenda bezodkladně konat, přestože to městskému rozpočtu může přinést nemalé náklady.

„Já jsem konání referenda prosazoval, jsem rád, že proběhlo. Město bude výsledek jednoznačně respektovat a bude připravovat kroky, které nám ukládají bezodkladně postupovat proti výstavbě. Já jsem očekával, že bude vysoká účast v prezidentských volbách a tím zjevně souvisí i účast u referenda, takže jsem ani tolik překvapen nebyl,“ řekl Baxa.

Investor stavby, společnost Amadeus, nechce zatím o dalším vývoji spekulovat a počká na to, jak město zareaguje.

Z výsledku referenda byli nadšení aktivisté, kteří jej oslavili sektem. O konání referenda usilovali více než rok a pro jeho podporu dokonce nasbírali víc než 20 tisíc podpisů. Magistrát by teď podle nich měl přijmout regulační plán, změnit územní plán města a také vypovědět nájemní smlouvu na městské pozemky.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme