referendum

Nejnovější zprávy

|Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Hon 'sultána' Erdogana za mocí vrcholí. Vše o tureckém referendu přehledně

OTÁZKY A ODPOVĚDI. Už v neděli budou Turci v referendu hlasovat o ústavních změnách. Ty by výrazně rozšířily pravomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a mimo jiné mu umožnily zůstat v úřadě až do roku 2029. O čem navrhované ústavní úpravy jsou a jak by mohly změnit budoucnost Turecka? Připravili jsme pro vás přehledný souhrn toho, co plebiscit pro zemi, Turky i Erdogana znamená.

| ČTK |Zprávy ze světa

Erdogan označil Evropany za vnuky nacismu a vyzval Turky k 'odvetě' za represe

Necelé dva týdny před referendem o změnách turecké ústavy v pondělí prezident Recep Tayyip Erdogan v proslovu znovu napadl evropské země, které se od něj už v minulosti dočkaly srovnání s nacisty a fašisty. Tentokrát hlava státu Evropany označila za "vnuky nacismu". V lidovém hlasování 16. dubna budou Turci hlasovat o posílení pravomocí prezidenta, turečtí občané žijící v Evropě mohou hlasovat už týden.

| ČTK |Zprávy ze světa

Londýn odvádí Skoty z EU proti jejich vůli, řekla premiérka. Parlament řeší nové referendum

Skotská regionální premiérka Nicola Sturgeonová požádala v úterý skotské poslance, aby zahájili kroky k vypsání nového referenda o nezávislosti na Velké Británii. Zdůvodnila to tím, že Londýn odvádí Skoty z Evropské unie proti jejich vůli. Zahájila tak dvoudenní debatu, kterou skotský parlament završí hlasováním ve středu odpoledne. S právně závazným plebiscitem a jeho načasováním musí ale vyslovit souhlas ústřední britský parlament v Londýně.