běh na lyžích

|Nikola Šrámková |Zimní sporty

Björgenová získala 16. zlato. Na MS v Lahti ovládla běh na 10 kilometrů

Závod na 10 kilometrů klasicky ovládla na mistrovství světa v Lahti šestatřicetiletá Norka Marit Björgenová. Získala tak šestnácté zlato. Druhá byla obhájkyně první příčky Švédka Charlotte Kallaová a třetí Norka Astrid Jacobsenová. Česká závodnice Kateřina Beroušková skončila osmadvacátá a Kateřina Smutná o tři místa za ní.

| ČTK |Zimní sporty

Fallaová a Pellegrino se v Lahti stali šampiony ve sprintech, Češi skončili už v kvalifikaci

Norská běžkyně na lyžích Maiken Caspersen Fallaová a Ital Federico Pellegrino vyhráli sprinty volnou technikou a na započatém šampionátu klasiků ve finském Lahti se stali prvními mistry světa. Češi se neprosadili. Všech šest reprezentantů skončilo už v kvalifikaci. Nejblíže elitní třicítce byla Karolína Grohová na 33. místě, z mužů byl nejvýše 42. Jan Bartoň.

Generálce na MS v běhu na lyžích kralovali Norové: mužům Sundby, ženám Björgenová

Běžec na lyžích Martin Jakš obsadil na Světovém poháru v Otepää bodované 25. místo na klasické patnáctce. Poslední závod před mistrovstvím světa v Lahti vyhrál vedoucí muž Světového poháru Martin Johnsrud Sundby z Norska, ženské desítce kralovala jeho krajanka Marit Björgenová. Petra Nováková obsadila s bezmála čtyřminutovým odstupem 43. pozici a na body znovu nedosáhla.

Jubilejní ročník Jizerské padesátky vyhrála Smutná, mužům kraloval Pedersen

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Smutná vyhrála jubilejní 50. ročník Jizerské padesátky. Švédskou soupeřku Brittu Johanssonovou-Norgrenovou porazila o 10,5 sekundy a v seriálu dálkových běhů Ski Classics si připsala páté vítězství za sebou. Mezi muži zvítězil Nor Morten Eide Pedersen před krajanem a obhájcem loňského prvenství Petterem Eliassenem.

|David Nyč - NEPOUŽÍVAT |Zimní sporty

Z biatlonu přeskočí do stopy k běžkyním. Finka Mäkäräinenová bude bojovat na dvou šampionátech

Biatlonisté často v žertu říkají, že dělají ten nejlepší sport proto, že si můžou během závodu lehnout. Běžcům na lyžích se něco takového nepoštěstí, přesto se Finka Kaisa Mäkäräinenová na chvíli dobrovolně vzdá střelby, a hned po biatlonovém mistrovství světa v Hochfilzenu vyrazí i na šampionát v klasickém lyžování.

Nově povede mužskou reprezentaci v běhu na lyžích Koukal

Někdejší mistr světa Martin Koukal se stal novým trenérem mužské reprezentace v běhu na lyžích, zatím do konce této sezony. Nahradil Lukáše Krejčího, jenž na funkci rezignoval a povede Petru Novákovou. Osmatřicetiletého Koukala jako nového kouče schválila rada úseku běžeckého lyžování v neděli večer po mistrovství České republiky v Novém Městě na Moravě.