Opice poznají fotky svých blízkých

Cizinec, nebo člen vlastní tlupy? Opice makakové to odhalí na první pohled – a to dokonce i na fotografiích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magot bezocasý (Macaca sylvanus)

Magot bezocasý (Macaca sylvanus) | Foto: Karyn Sig, CC BY 2.0

Schopnost rozeznat člena tlupy od cizince, která je pro společensky žijící zvířata klíčová, testovali němečtí výzkumníci. Jako „pokusný materiál“ jim posloužily dvě velké skupiny magotů bezocasých (Macaca sylvanus) z francouzského parku La Forêt des Singes – v jedné žije v otevřené krajině 46 a v druhé dokonce 57 jedinců. V experimentech vědci využili takzvané časové paradigma, podle kterého bude zvíře věnovat větší pozornost neznámému než známému. Makakům vědci předložili fotografie příslušníků obou tlup a sledovali reakce opic.

Dospělé opice věnovaly delší čas prohlížení fotografií neznámých makaků z cizí tlupy a prokázaly tak schopnost spontánně odhalit cizince. Mláďata a nedospělí jedinci byli fotografiemi fascinováni víc než dospělé opice a často se snažili zvíře na obrázku pozdravit nebo se jej dotknout. Malá mláďata nebyla vůbec schopná rozlišit známou opic od cizince. Opičí „teenageři“ si však tváře svých blízkých pamatovali dobře a na fotkách je dokázali odlišit od příslušníků cizí tlupy.

Zdroj: Animal Cognition

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme