Koho volili vaši sousedi? Prohlédněte si nejpodrobnější mapu výsledků druhého kola prezidentské volby

Miloš Zeman zvítězil, zdaleka ale neovládl všechny kraje. Detailnější pohled na volební mapu ukazuje pestrý obrázek: Jiří Drahoš bodoval na Liberecku, Zlínsku, Pardubicku či Českobudějovicku. A jak to dopadlo u vás?

Praha

Myší vyberte obec.
 

Miloš Zeman porazil Jiřího Drahoše v deseti ze čtrnácti krajů, v 57 ze 76 okresů, ve 4738 ze 6 388 obcí a v 9 696 ze 14 866 volebních okrsků. Přesné výsledky v každém z nich (kromě zahraničních) můžete prozkoumat v interaktivní mapě. Každý okrsek je v ní vybarven podle toho, kdo v něm vyhrál.

Miloš Zeman obhájil své tradiční volební bašty v ostravská aglomeraci (například v Karviné získal 75,3 procenta hlasů), severozápadní Čechy (v Bílině na Teplicku pro něj hlasovalo 71,9 procenta voličů) a také menší obce napříč republikou (absolutně nejlepšího výsledku dosáhl v Lišanech v okrese Louny, kde mu dalo hlas 93,9 procenta ze 130 voličů. V rodném Kolíně získal obhájce prezidentského mandátu 53,9 % hlasů.

Jiří Drahoš bodoval ve velkých městech a v jejich zázemí. Nejvíc hlasů nasbíral v Praze (v hlavním městě vyhrál se 68,7 procenty) a v Brně (57,58 procenta). Z krajských měst porazil Miloše Zemana také v Liberci (55,64 %), Hradci Králové (54,7 %), Českých Budějovicích (53,16 %), Pardubicích (52,53 %), Plzni (52,44 %), ve Zlíně (52 %) a v Olomouci (51,55 %). Z menších obcí se jeho stranu Jiřího Drahoše přiklonily především ty středočeské (Dobřichovice 76,8 %, Okoř 84,2 %) a také horská a rekreační střediska (v Peci pod Sněžkou mu dalo hlas 85,9 % voličů, v nedalekém Strážném dokonce pro něj rekordních 87 %). V rodném Jablunkově získal 65 hlasů ze sta.

V devětačtyřiceti obcích skončilo druhé kolo prezidentských voleb remízou, největší mezi nimi jsou Hustopeče nad Bečvou na Přerovsku.

A jak vypadá mapa České republiky, když do ní za každý hlas v prezidentských volbách nakreslíme jednu tečku? Červené tečky představují hlasy z druhého kola pro Miloše Zemana, modré pro Jiřího Drahoše. Velké bílé plochy jsou vojenské újezdy, kde se nevolí.