Macron chce bojovat proti násilí na ženách. Letos zaznamenala policie ve Francii přes 240 000 případů

Přetrvávání násilí na ženách není nevyhnutelné, musíme s ním skoncovat a skoncujeme s ním, přislíbil v sobotu francouzský prezident Emmanuel Macron u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách, uvedla agentura AFP. V Paříži a dalších velkých městech podle ní v sobotu demonstrovaly tisíce lidí proti násilí na ženách a požadovaly lepší ochranu žen, které se staly oběťmi násilí.

Aktualizováno Paříž (Aktualizováno: 18:59 25. 11. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí, týrání

V letošním roce zaznamenaly bezpečnostní složky ve Francii 244 000 obětí domácího násilí (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Zástupkyně některých uskupení a odborů v sobotu podle AFP uvedly, že k účinnému boji proti násilí na ženách je zapotřebí více než dvě miliardy eur (necelých 49 miliard korun).

„Okrajové reformy nestačí,“ řekla například Maëlle Lenoirová z hnutí Nous toutes (My všechny). "Už nechceme počítat mrtvé,“ dodala. Pochody se podle AFP konaly v několika francouzských městech, stovky lidí vyšly do ulic také v Lyonu, Štrasburku a Lille.

„Ženy každý den trpí útlakem, zneužíváním, ovládáním. Každý den zažívají bití, jejich životy jsou ničeny. Ale toto přetrvávání násilí na ženách není nevyhnutelné. Můžeme ho ukončit. Musíme s ním skoncovat a uděláme to,“ řekl Macron ve videu zveřejněném na sociálních sítích.

Vypočetl již podniknuté kroky, jako je například snadnější podávání stížností, zvýšení počtu specializovaných vyšetřovatelů, uplatnění „telefonních linek pro vážná nebezpečí“ či zajištění ubytování pro případ nouze, a ocenil úsilí, které již přineslo své ovoce.

„V letošním roce zaznamenaly bezpečnostní složky 244 000 obětí domácího násilí. To je dvakrát více než v roce 2017. Tato čísla samozřejmě odrážejí svobodnější vyjadřování žen. To je dobře, ale faktem zůstává, že loni 118 žen zemřelo rukou svého manžela,“ řekl šéf státu, který má bezmála 68 milionů obyvatel. V letošním roce bylo dosud zabito 121 žen v souvislosti s jejich pohlavím, poznamenala AFP.

Proti domácímu násilí může pomoci terapie. Chybí ale stovkám lidí, nabízí ji jen deset organizací v Česku

Číst článek

Přislíbil další opatření, jako bude vytvoření databáze umožňující zlepšit znalosti donucovacích a soudních orgánů o pachatelích domácího násilí, lépe je monitorovat a předcházet dalšímu násilí.

Mají rovněž od 1. ledna vzniknout specializovaná centra u všech soudů a od 1. prosince se počítá s vyplácením finanční pomoci obětem, které se ocitnou v nouzi. „Musíme pokračovat, být náročnější, více chránit, lépe předcházet. Pokračujeme, nevzdáme se,“ uvedl Macron.

AFP podotkla, že prováděcí vyhláška k zákonu o mimořádné finanční pomoci obětem domácího násilí byla v sobotu zveřejněna v úředním věstníku. Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že na světě je každá třetí žena během svého života vystavena fyzickému a/nebo sexuálnímu násilí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme