Bipolární porucha, narcistický zvrhlík. Odborné pojmy se zabydlely v lidovém slovníku, ne vždy správně

Pro Constance vše začalo před šesti lety, kdy se ve Francii vysílal špionážní seriál Homeland. Zatímco blonďatá Carrie Mathisonová polykala léky a zapíjela je sklenkami bílého vína, naše devětadvacetiletá profesorka angličtiny prožívala jednou obrovský smutek, pak zase období euforie, pobývala v nemocnici a navštěvovala psychiatry.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha hlavy v Londýně vytvořená na podporu kampaně proti stigmatům spojených s mentálním zdravím

Socha hlavy v Londýně vytvořená na podporu kampaně proti stigmatům spojených s mentálním zdravím | Zdroj: Profimedia

„Tehdy byla velmi v módě bipolární porucha, psaly o ní časopisy, točily se o ní filmy,“ vysvětluje mladá žena, kterou cituje francouzský deník Le Monde. „Slýchala jsem o ní mluvit třikrát do týdne. Kdokoli, kdo se jednou usmíval, a pak zase mračil, měl hned bipolární poruchu. Tenkrát mi skutečně diagnostikovali bipolární poruchu prvního typu. Bylo to těžké,“ svěřuje se.

Děti stále častěji trpí úzkostmi a depresemi. Sehnat odbornou pomoc je ale problém

Číst článek

Od té doby se Constance cítí lépe, ale pozorně sleduje změny nálady, spánek či chuť k jídlu. Zneklidní, když má veselou náladu, či naopak, když je smutná. Sleduje své emoce regulované užíváním lithia. „Není snadné žít s bipolární poruchou,“ říká s unaveným úsměvem.

Paranoidní narcistický zvrhlík trpící schizofrenií?

I jiné termíny z oboru psychiatrie přecházejí do hovorového jazyka.

„Ani já nejsem v této chvíli ve formě. Právě jsem ukončila vztah s narcisistickým zvrhlíkem,“ říká Blanche Gardiová. Výraz narcisistický zvrhlík se těší nesmírné popularitě, ačkoli v psychiatrii neexistuje. Bipolární, narcisistický zvrhlík, paranoik, schizofrenik: odborné termíny opustily kabinety psychiatrů a zaplavily celou společnost, jsou v ženských časopisech, v knihkupectvích v publikacích o osobnostním rozvoji a v televizním vysílání.

Mají Kanye West, Mariah Careyová či Britney Spearsová skutečně bipolární poruchu, jak to o sobě tvrdí? Dělá rodina Kardashianových v televizi rodinnou terapii? Existuje kolektivní sebevražda podle vzoru filmu Sofie Coppolové Smrt panen?

Pokud dítě přijde s duševní poruchou, má ji v drtivé většině i rodič, říká psychiatr Jaroslav Matýs

Číst článek

Termín schizofrenie používáme často, když chceme o něčem říci, že to je dvojznačné. Etymologicky je schizofrenie „rozdělený duch“, ale ve skutečnosti jde o vážnou psychotickou poruchu.

Deprese, žádný syndrom vyhoření

„Pacient, jemuž byla zjištěna bipolární porucha, trpí zneužíváním tohoto termínu. Dáváme si dobrý pozor, když chceme mluvit o rakovině, ale o psychických poruchách hovoříme snadno,“ varuje psychiatr Jean-Victor Blanc. „Lidé snadno řeknou, že mají syndrom vyhoření, než by připustili, že mají více společensky stigmatizované deprese,“ uvádí.

Podle něho je nejvíce zneužívaným termínem v hovorové řeči zřejmě „schizofrenní“. Představme si mladého pacienta, jemuž doktor Nicolas Rainteau diagnostikoval schizofrenii. „Nejsem schizofrenik. Schizofrenik stále mění osobnost a vraždí lidi, a to já nedělám,“ tvrdí mladík. Lidová představa je silnější než psychiatrická definice. Ve skutečnosti se schizofrenie projevuje sluchovými halucinacemi, paranoidními či bizarními bludy nebo zmatenou řečí a myšlením.

Rainteau soudí, že bude složité změnit zažité představy o psychických chorobách ve společnosti, ale podle něho je důležité změnit postoj a lidi vychovávat. Například v Japonsku byla schizofrenie přejmenována na „poruchu integrace“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme