Zástupci Parlamentu položili na Vítkově pietní věnce. Babiš poděkoval válečným veteránům

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek na pražském Vítkově poděkoval válečným veteránům, připomněl legionáře, bojovníky z druhé světové války i novodobých misí. Ministr obrany za ANO Lubomír Metnar ocenil zapojení armády do boje s koronavirem. Slavnostní nástup u Národního památníku na Vítkově připomněl Den válečných veteránů. Další pietní setkání se uskuteční v Brně, Ostravě, Plzni nebo v Liberci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je potřeba poděkovat všem,“ řekl premiér novinářům po ceremoniálu.

Vzdát úctu je třeba legionářům, kteří vybojovali vznik samostatného státu, uvedl dále. V Česku podle něj žije 187 veteránů z druhé světové války. „Máme už mezi námi, a jim taky patří obrovský dík, 16 tisíc novodobých veteránů,“ dodal. Ze zahraničních misí české armády zmínil Afghánistán.

V proslovech během ceremoniálu Metnar připomněl třicítku vojáků, kteří se z novodobých vojenských misí české armády nevrátili. „Celosvětovým smyslem Dnu válečných veteránů je připomenout si oběti všech válek, nejenom světových válek, ale i dalších válečných konfliktů,“ řekl ministr novinářům.

Zásluhy legionářů o republiku zdůraznil v proslovu náčelník generálního štábu Aleš Opata. Opata a předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský také připomněli padlé ve světových válkách a v novodobých misích i odpůrce a oběti komunistické totality.

Budinský ocenil, že se piety letos poprvé zúčastnily jednotky složené z válečných veteránů mimo činnou službu a příslušníků Aktivních záloh.

Věnce během pietního aktu, doprovázeného nástupem vojáků s historickými prapory, položili vedle Babiše, Metnara a Opaty také místopředseda Senátu Jiří Růžička a představitelé státní správy, samospráv i Československé obce legionářské a dalších veteránských organizací. Oběti válek a vojáků, kteří v nich bojovali, účastníci uctili minutou ticha.

Oběti účastníků válečných bojů se každoročně připomínají 11. listopadu, tedy v den, kdy bylo v roce 1918 podepsáno příměří ukončující první světovou válku. Loni byly kvůli pandemii covidu-19 vzpomínkové akce výrazně omezeny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme