Kohout: Kanada své rozhodnutí o zavedení víz zatím nesdělila

Kanada v reakci na příliv českých žadatelů o azyl zvažuje obnovení vízové povinnosti pro české občany. Dopoledne to potvrdil ministr zahraničí Jan Kohout s tím, že konečné rozhodnutí kanadská strana zatím neřekla. Podle informací Lidových novin Kanada víza pro Čechy zřejmě zavede, a to už od 7. července.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministr zahraničí Jan Kohout

ministr zahraničí Jan Kohout | Foto: Tomáš Adamec

"Kanadská strana nás informovala o zvažovaných opatřeních v reakci na nárůst počtu žadatelů o azyl, včetně zavedení víz. Kanadské straně jsem sdělil možné negativní dopady, které by případné zavedení víz mělo, a to jak na naše bilaterální vztahy, tak i na vztahy s Evropskou unií. Je důležité sdělit, že kanadská strana své finální rozhodnutí České republice oficiálně nesdělila," řekl ministr Kohout dopoledne novinářům.

Pokud by Kanada skutečně víza pro české občany opět zavedla, Praha by mohla reagovat zavedením víz pro kanadské držitele služebních a diplomatických pasů. Česká republika totiž nemůže reagovat zavedením turistických víz, neumožňují to prý směrnice EU a zapojení Česka v unijním schengenském prostoru volného pohybu osob.

Od začátku letošního roku do dubna přiletělo do Kanady 1077 Romů z Čech, Moravy a Slezska a další stále přijíždějí. To je výrazný nárůst jejich počtu. Loni jich bylo za celý rok 861. Usazují se hlavně v Hamiltonu a v Torontu v provincii Ontario na východě země. To znamená zvýšené náklady pro provinční vládu a místní úřady.

Čeští diplomaté v Kanadě na dotaz Českého rozhlasu sice zavedení vízové povinnosti nepotvrdili. Z odpovědí je ale zřejmé, že s takovou možností počítají.

O možném obnovení kanadských víz jsme mluvili v Ranním interview Radiožurnálu s předsedou zahraničního výboru Senátu Jiřím Dienstbierem a v poledních Ozvěnách dne s bývalým místopředsedou vlády pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou. Záznam pořadů najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

K tématu si můžete také přečíst:
Utíkáme před českým rasismem, říkají čeští Romové v Kanadě
Anna Poláková: Má rodina čelila útokům
Počet žádostí o azyl v Kanadě znovu stoupá
Kanada kvůli českým žadatelům o azyl víza neobnoví
Češi mohou do Kanady opět bez víz
EU požádá Spojené státy a Kanadu o zrušení víz pro české občany

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme