víza

|Martin Karlík, moš |Zprávy z domova

Z Běloruska do Česka přes ruského oligarchu. Smlouvu nelze vypovědět, řekl Zaorálek

Pořadníky běloruských žadatelů o česká víza má na starosti firma napojená na ruského oligarchu Olega Děripasku, potvrdil v rozhovoru pro Radiožurnál ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle něj ovšem nelze smlouvu rozvázat. Děripaska je blízký ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Zaorálek se v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vyjádřil i k vízovému systému na Ukrajině. Nevidí v něm žádný problém, ačkoliv Ukrajinci tvrdí opak.

|Janek Kroupa |Zprávy z domova

Na stopě ukrajinského byznysu s českými vízy: pohovor a fiktivní potvrzení vyjdou na tisíce korun

REPORTÁŽ. Reportéři Radiožurnálu skrytým natáčením zmapovali, jak se na Ukrajině obchoduje s českými vízy. Princip není nijak složitý - Ukrajinci zaplatí zprostředkovatelské agentuře, která jim přeprodá termín pohovoru na českém zastupitelském úřadu. Do elektronického pořadníku Visapoint se totiž nelze zapsat, termíny schůzek jsou neustále obsazené právě agenturami.

| dp |Zprávy ze světa

'Nemůžete nastoupit.' Veterinářka s íránským pasem uvízla kvůli Trumpovu výnosu v Puertu Ricu

Rozrušená a vystrašená. Tak popisuje své pocity veterinářka z Glasgowa, které zkomplikoval život nový migrační výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa. Když chtěla Hamaseh Tayariová odletět z dovolené v Puertu Ricu zpátky domů do Skotska, čekalo na ni nepříjemné překvapení. Kvůli íránskému pasu nemohla nastoupit na plánovaný let. Součástí byl totiž i přestup na newyorském letišti.

|Jaromír Marek |Zprávy ze světa

Potřebuje Turecko bezvízový styk s EU? Je to politický krok, myslí si Turci

Ministři vnitra Evropské unie budou dnes v Lucemburku znovu jednat o bezvízovém styku pro občany Turecka. Ankara zatím všechny podmínky pro zrušení víz nesplnila, přesto hrozí, že pokud unie režim neuvolní, pustí běžence dál na západ. Zrušení turistických víz by bylo pro turecké občany vítanou úlevou. Zatím ale Turci příliš velkými cestovateli nebyli, pas má jen deset procent lidí. Je zrušení víz opravdu v zájmu tureckých turistů, nebo jde spíše o politickou hru tamní vlády?

EU nejspíš potvrdí, že Turci budou moci jezdit do Evropy bez víz, jen když splní všechny podmínky

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Evropská unie pravděpodobně zruší vízovou povinnost pro Turky jen v případě, že Ankara splní všechny požadavky osmadvacítky. Podle očekávání by se na tom měli v Lucemburku shodnout ministři vnitra unijních států. Zrušení víz je součástí nedávné dohody o zastavení migrace. V rámci ní Turecko slíbilo přijímat zpět všechny migranty a uprchlíky, kteří přes jeho území připlují do Řecka.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Policie obvinila kvůli studentským vízům 14 lidí, včetně úředníků a ředitele školy

Policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinil 14 lidí z machinací se studentskými vízy a z padělání víz. Stíháni jsou i dva úředníci krajských úřadů či ředitel střední školy. Informoval o tom mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Mezi obviněnými je sedm Čechů, pět Ukrajinců, jeden Rus a jeden Číňan. Všichni jsou vyšetřováni na svobodě, hrozí jim až desetileté vězení.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

EK navrhla zavedení dalších kvót na přijímání uprchlíků i zrušení víz pro Turky

Státy Evropské unie by se podle Evropské komise měly dohodnout na dalších povinných kvótách na přijímání uprchlíků. Komise to dnes navrhla s tím, že kvóty by měly platit jen v případě mimořádně velkého proudu běženců do některé ze zemí unie. Země Visegrádské čtyřky to už odmítly. Komise také navrhla podmínečné zrušení víz pro Turky.