Lituji, že jsem se nenechala očkovat, říká seniorka na oddělení, kde zdravotníci nenosí ‚skafandry‘

Covidové oddělení si většina z nás představuje jako místo, kde zdravotníci chodí zachumlaní ve skafandrech a neustále se převlékají do čistého. Jenže na infekčním oddělení liberecké nemocnice to dávno neplatí. Už před rokem primář Adam Vitouš usoudil, že na kapénkovou infekci, kterou covid-19 bezesporu je, stačí jednorázový empír, rouška, ochrana očí a umyté ruce. Přitom na tomto oddělení mají pacienty s koronavirem nepřetržitě od loňského září.

Reportáž z místa Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Růžena Mihálková se za tři měsíce nechá raději naočkovat

Růžena Mihálková se za tři měsíce nechá raději naočkovat | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Infekční oddělení stojí na osamoceném místě pár set metrů od hlavní budovy Krajské nemocnice Liberec. V přízemí je před víkendem klid, ambulance se vyprazdňují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z infekčního oddělení, kde se nenosí proticovidové skafandry

O patro výš ale kmitají zdravotníci jako obvykle. Mají tu 27 lůžek a pacienti s covidem-19 obsadili deset z nich. Patří mezi ně Růžena Mihálková (86) z Frýdlantu, která se nenechala očkovat a teď toho lituje. „Hrozné mrazení, třesavky, teploty 39. Už je mi ale líp,“ říká pro Radiožurnál stařenka a přidržuje si zelenou kyslíkovou masku. „Teď jsem to všechno přehodnotila a hrozně lituju, že jsem se nenechala očkovat.“

Šedovlasá žena zakašle, lehce se usměje a kývne hlavou. „Já se nechám naočkovat za tři měsíce. Možná to přehodnotí i rodina.“

Kukly a overaly nejsou třeba

Infekční oddělení tvoří dlouhá chodba, u vstupních dveří je pokoj s nápisem izolace, covidoví pacienti leží až na konci chodby za sesternou. Právě si tam mladá sestřička obléká zelený empír, bere brýle a odchází mezi pacienty. Nemá žádný speciální oblek, jak to na covidových odděleních bývá zvykem.

Největší nárůst od poloviny dubna. Laboratoře v pátek odhalily 4224 nových případů nákazy koronavirem

Číst článek

„To není potřeba, covid je kapénková infekce. V overálkách a kuklách jsme chodili jen ze začátku,“ vysvětluje vrchní sestra Věra Morávková, podle které si na rizikovém infekčním oddělení s tímto vybavením vystačí.

Chodbou přichází vysoký muž s brýlemi a v bílém plášti, primář infekčního oddělení Adam Vitouš, který připouští, že to tady funguje trochu jinak. „Obleky opravdu nejsou potřeba. Infekce se nepřenáší přes kůži.“

Na infekčním oddělení samozřejmě speciální vybavení mají, ale to používají jen v případě, že tu mají pacienty s vysoce nakažlivou chorobou, která se přenáší kontaktně. „To koronavirus není.“

Na infekčním oddělení se řídí stále stejnými pravidly | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Bez respirátoru

Primář Vitouš nemá respirátor, nosí roušku. Ta podle něj na zamezení přenosu infekce covidu-19 stačí. „My o povaze nemoci víme, že k zabránění přenosu nepotřebujeme v běžném preventivním styku respirátor.“

‚Nechtějí nic slyšet.‘ Z deseti covidových pacientů leží v Domažlicích devět neočkovaných

Číst článek

„Uznávám, že jdeme proti proudu, ale racionálně se znalostí té nemoci. Zároveň jako správní hospodáři šetříme peníze.“

Primář Vitouš poukazuje na rozdíly v ceně respirátorů, roušek a dalších pomůcek, které covidová oddělení používají. „Kdyby nařízení byla jednodušší a dávala smysl, tak je i lidé víc dodržují.“

Zdravotníci na Infekčním oddělení liberecké nemocnice jsou podle vrchní sestry Věry Morávkové očkovaní všichni. „Já sama jsem si kvůli věku nechala dát i třetí dávku.“

Na infekčním oddělení v liberecké nemocnici se proticovidové skafandry nenosí | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme