Lékaři v Motole poprvé v Česku transplantovali plíce pacientovi, kterému je poškodil covid-19

Lékaři v nemocnici v pražském Motole transplantovali jako první v Česku pacientovi plíce poškozené covidem-19. Radiožurnálu to řekl vedoucí programu transplantací plic Robert Lischke, který pacienta před měsícem i sám operoval. Transplantce podle něj byla úspěšná. Pacientem je 60letý muž, kterému po těžkém průběhu koronaviru selhaly plíce. Podobných operací po covidu-19 provedli lékaři na světě zatím jen desítky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velmi komplikovaná operace trvala osm hodin. (ilustrační foto) | Foto: IKEM

Pacient, kterému plíce selhaly po těžkém průběhu nemoci covid-19, byl 200 dní na mimotělním oběhu. Podle Lischkeho je to extrémně dlouhá doba, po kterou byl ale při vědomí i sám jedl.

‚Tak prudký zvrat jsme nečekali. Lidi čekají na stovky mrtvých denně.‘ 6 expertů hodnotí další vývoj covidu

Číst článek

Muž čekal na vhodné plíce 122 dní. Poté nemocnice 19. září přistoupila k velmi náročné operaci, kterých bylo podle lékaře na světě zatím provedeno asi jen třicet. 

„Operace trvala přibližně osm hodin a skončila úspěšně. „Po pěti dnech byl odpojen od mimotělního oběhu, asi po třech týdnech od ventilátoru. Nyní už je u nás na klinice, dýchá spontánně, ale je velmi slabý, což je zcela logické. Bude ještě nutná dlouhodobá rehabilitace,“ řekl Lischke.

Muž nebyl prvním, kdo v motolské nemocnici čekal po covidu-19 na transplantaci plic. Dva předchozí pacienti se ale operace nedočkali. „Z různých důvodů. Ti pacienti jsou na mimotělním oběhu v tak kritickém stavu, že i malá komplikace může být velkým omezením,“ vysvětlil Lischke.

V současné době je na seznamu v nemocnici zapsaná jedna žena, které selhávají plíce v důsledku covidu-19.

Daniela Tollingerová, cen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme