Detektivové opět zasahují na radnici Brno-střed. Podle médií prověřují politiky z ODS

Na radnici Brna-střed po necelém roce a půl zasahuje policie. Informaci Hospodářských novin potvrdila mluvčí městské části Kateřina Dobešová s tím, že nemůže podat bližší informace. Radnice měla vyvěšené upozornění, že je zavřený odbor investiční, ekonomický, bytový a správa nemovitostí. Policie zasahovala na radnici už loni v březnu kvůli možné korupci. Ve vazbě skončil mimo jiné tehdejší radní a bývalý místostarosta Jiří Švachula (dříve ANO).

Aktualizujeme Brno (Aktualizováno: 14:10 10. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zasahuje na radnici v Brně-středu, zasahovala tam už loni (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zajišťuje v rámci svého šetření podrobnosti, ale nemůžeme nyní sdělovat informace,“ uvedla Dobešová.

Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej řekl, že útvar nebude k pondělnímu zásahu poskytovat žádné informace.

Soud znovu prodloužil vazbu bývalému brněnskému radnímu Švachulovi obviněnému v kauze Stoka

Číst článek

Tajemník radnice Petr Štika pouze sdělil, že „získávání dokumentace k vyšetřování není namířeno proti úřadu městské části nebo jeho zaměstnancům.“

Detektivové protimafiánské centrály podle Hospodářských novin, které se odvolávají na nejmenované zdroje, prověřují vysoce postavené brněnské politiky ODS, a to kvůli podezření, že kupčili s brněnským majetkem a brali milionové úplatky.

Mezi vyšetřovanými jsou podle listu mimo jiné exministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek, jeho tehdejší náměstek Radomír Daňhel, primátorka Brna Markéta Vaňková i její náměstek Robert Kerndl.

HN a Aktuálně.cz nedávno informovaly o vyšetřování politiků, které odstartovala výpověď jejich známého, bývalého starosty Rojetína Pavla Hubálka. Policisté ho stíhají a hrozí mu vězení za kupčení s městským majetkem.

Hubálek uvedl, že byl součástí systému, který tvořili právě politici ODS, kteří Brno řídili před hnutím ANO. Hubálek podle HN popsal systém asi 40 na sebe napojených firem a lidí, z velké části komunálních politiků ODS a jejich příbuzných, kteří údajně obchodovali s městským majetkem a za statisícové až milionové provize jej přidělovali.

Justice podle Blažka z ODS není ovlivňována, ale je potřeba nastavit hranice

Číst článek

Blažek napsal, že Hubálek je trestně stíhaný za podvody v řádech desetimilionů korun. „Na svou obhajobu uvádí vše možné. Jako obviněný může i legálně lhát, což činí. Orgány činnými v trestním řízení jsem v jeho věci nebyl nikdy kontaktován,“ uvedl Blažek. Dodal, že Hubálka viděl před mnoha lety asi dvakrát v životě.

Policie provedla na radnici Brna-středu razii už loni v březnu. Po ní skončil ve vazbě Švachula a další lidé. Podle státního zastupitelství byl hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek.

V kauze je podaná obžaloba na 11 lidí a dvě firmy, výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Státní zástupce navrhuje Švachulovi trest 15 let vězení a k tomu peněžitý trest pět milionů korun. Začátek hlavního líčení ve věci má krajský soud naplánováno na 21. září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme