‚Svévolně odčerpávala finance.‘ Policie stíhá bývalou Horáčkovu právničku za zpronevěru 12 milionů

Policie obvinila bývalou firemní právničku lobbisty a podnikatele Tomáše Horáčka. Podle kriminalistů advokátka Nina Rydlová vyvedla ze dvou společností, které Horáček ovládal, 12 milionů korun. A to v době, kdy byl podnikatel ve vazební věznici. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, obvinění míří současně i na firmu JTH Group. Právě ta měla - opět podle policie - vystavit Rydlové fiktivní faktury.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Horáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kdysi spolu úzce spolupracovali, dnes si nemohou přijít na jméno. Řeč je o kontroverzním podnikateli Tomáši Horáčkovi a jeho bývalé firemní právničce Nině Rydlové. Tu policie nově stíhá za zpronevěru 12 milionů z firem, k nimž se podnikatel hlásí. 

„Z titulu své funkce neoprávněně a svévolně odčerpávala finanční prostředky z firemního bankovního účtu,“ píší kriminalisté v obvinění, které Rydlové koncem srpna doručili a s nímž se server iROZHLAS.cz seznámil. 

Ústečtí kriminalisté k případu nechtějí sdělovat detaily. „Případ je nadále v šetření. V souvislosti s vyšetřování nebudeme poskytovat žádné informace,” uvedla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. 

Sedm let spolupráce 

Jako firemní právnička pro Horáčka pracovala sedm let. Bral ji na důležitá jednání, seznamoval ji s obchodními partnery. Důvěru své advokátce potvrdil i tím, když jí dal na starosti své firmy. Tvrdil, že se konkrétně jednalo o společnosti Active Vision SE a HTS Corporate Group. 

Obě firmy dokázaly v uplynulých letech získat desítky milionů korun z veřejných zakázek od českých nemocnic zejména v oblasti poskytování vyvolávacích a audiovizuálních systémů. A to i přesto, že neměly žádnou dlouholetou historii a sídlily na virtuálních adresách. 

Stíhaný Horáček tajil vlastnictví firem. Teď tvrdí, že mu jeho advokátka ukradla majetek za 200 milionů

Číst článek

Úspěch firem podle Horáčka spočíval v tom, že ve vedení firem nestál on, ale jeho advokátka.  „V momentě, kdy jsem společnost oficiálně neovládal, tak neměla jediný problém,“ zdůvodňuje. 

Zlom jejich vztahu nastal v roce 2018, kdy lobbista kvůli korupční aféře pobýval několik měsíců ve vazební věznici. Po svém návratu začal tvrdit, že Rydlová zneužila jeho zadržení k tomu, aby ze společností vyvedla milionový majetek. Advokátka to dlouhodobě popírá a tvrdí, že firmy jsou její. 

Stíhání za zpronevěru 

Případem dvou vytunelovaných firem se následně začali zabývat ústečtí kriminalisté a verzi advokátky zatím nepotvrdili. Naopak. Koncem srpna ji začali stíhat za zpronevěru. Podle obvinění, které redakce prostudovala, měla z obou zmíněných firem vyvést zhruba dvanáct milionů korun. 

Advokátka se k policejní verzi nechtěla vyjadřovat. „Informace, na které se mne dotazujete, jsou přísně důvěrné. Vzhledem k tomu, že je zakázáno všem osobám sdělovat průběh vyšetřování, nemohu nic sdělit,“ řekla Rydlová. 

Policie tvrdí, že mechanismus podvodu spočíval v tom, že ústecká firma JTH Group vystavovala v letech 2017 až 2019 společnosti Active Vision fiktivní faktury. Ty měly souviset například s nákupem akcií nebo vypracování technických zpráv. 

‚Byla to věc špatná, ale nezbytná.‘ Obviněný podnikatel Horáček popsal, jak manipuloval zakázky

Číst článek

Rydlová následně za firmu Active všechny faktury proplatila, ačkoliv byly podle policie  „bez jakéhokoliv reálného protiplnění, neboť plnění fakticky neproběhlo”. 

Firma Active kvůli tomu přišla o dvanáct milionů korun. „Přisvojila si cizí věc (Nina Rydlová, pozn.red.), která ji byla svěřena, a způsobila tak na cizím majetku škodu velkého rozsahu, to je škodu ve výši 11,9 mil,” píše v usnesení policie. 

Kromě advokátky policie stíhá současně i investiční firmu JTH Group. Firma je stíhaná proto, že měla fiktivní faktury vystavovat a tím Rydlové usnadnit vyvádění peněz. Ústecký podnik ale vinu odmítá. „Společnost se svým trestním stíháním nesouhlasí, odmítá jej, považuje jej za nepřijatelné a využije všech procesních prostředků, které povedou k zastavení jejího trestního stíhání,” řekla mluvčí firmy Radka Metz. Dotaz, jak firma naložila s dvanácti miliony, nechala bez odpovědi. 

‘Tvrzení jsou zcestná’

Právě v tom dosud policie nemá jasno. „Tyto finanční prostředky následně po jejich odčerpání byly dosud užity nezjištěným způsobem,“ stojí v usnesení. Kriminalisté tak zatím neprokázali tvrzení podnikatele Horáčka, že by si za část peněz koupila nemovitosti v Itálii.

Své stíhání a policejní obvinění Rydlová shrnula slovy:  „Jednotlivá tvrzení jsou scestná.“ Nadále trvá na tom, že firmy jsou její a o dvanáct milionů bylo proplaceno řádně. To ostatně řekla podle obvinění ústeckým kriminalistům. 

„Avšak k tomu nemá žádné doklady,” píší kriminalisté. Podle nich vysvětlení Rydlové nepůsobí věrohodně. „V souhrnu policejní orgán konstatuje, že neuvěřil tvrzení paní Niny Rydlové,” tvrdí policie. 

Obviněný Horáček popsal tvorbu smluv ve VZP. Prověřují je ministerstva financí i zdravotnictví

Číst článek

Rydlová čelí také obvinění z toho, že na stejném principu odčerpala 150 tisíc z další firmy HTS Corporate Group SE, k níž se Horáček hlásí. To ale nemusí být vše. Ústecká kriminálka začala v září advokátku prověřovat, zda z firem nevyvedla dalších 855 tisíc korun. 

Kromě toho advokátka čelí stíhání pro podezření z podvodu, na které upozornila začátkem července Česká televize. Podle něj Rydlová využila lobbistovo stíhání a bez jeho vědomí nakládala s jeho firmou. „Zamlčela podstatnou skutečnost, že Tomáš Horáček se smlouvou není obeznámen a k jejímu podepsání nedal ani pokyn,“ píšou detektivové v obvinění, které má iROZHLAS.cz rovněž k dispozici. 

Stíhání může mít pro advokátku dohru i u České advokátní komory. Ta ji v souvislosti se stíháním může pozastavit výkon advokacie. 

„Jednání představenstva České advokátní komory v řízení o možném pozastavení výkonu advokacie doktorky Rydlové bude nařízeno v nejbližším možném termínu,” uvedla mluvčí Iva Chaloupková. 

Korupční aféra v pražských nemocnicích

 

  • Horáček je podle policie hlavní postavou v korupční kauze týkající se pražských nemocnic Na Bulovce a Na Františku.
  • Obvinění kvůli zakázce Nemocnice Na Bulovce na úklid si vyslechl nejen Horáček, ale i exšéfka Bulovky Andrea Vrbovská, její nástupce František Novák a dalších pět lidí se společností TSB s.r.o. V souvislosti s tendrem podle policie Horáček a další chtěli úplatek 7,2 milionu korun.
  • Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
  • V říjnu 2018 začali policisté stíhat Horáčka, dalšího člověka a dvě firmy. Tendr za téměř tři miliony korun tehdy v auditu kritizovalo ministerstvo zdravotnictví.
  • V lednu 2019 Česká televize a Zdravotnický deník uvedly, že se Horáček snaží získat postavení spolupracujícího obviněného.

Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme