Stíhaný Horáček tajil vlastnictví firem. Teď tvrdí, že mu jeho advokátka ukradla majetek za 200 milionů
- Lobbista Tomáš Horáček stíhaný za korupci a ovlivňování zakázek se dostal do absurdní situace. Dříve svoje vlastnictví ve firmách skrýval a teď musí policii složitě dokazovat, že vlastníkem je on.
- Donutila ho k tomu situace – tvrdí, že ho jeho nyní už bývalá advokátka okradla o majetek ve výši zhruba 200 milionů korun. Podal na ni kvůli tomu trestní oznámení.
- Stalo se tak v době, kdy byl ve vazební věznici.
- Advokátka Nina Rydlová odmítá, že by mu cokoliv vzala. Firmy prý byly její.
Společnosti Active Vision SE a HTS Corporate Group SE dokázaly v uplynulých čtyřech letech získat desítky milionů korun z veřejných zakázek od českých nemocnic. A to i přesto, že neměly žádnou dlouholetou historii a sídlily na virtuálních adresách.
‚Sladíme noty.‘ Ministr Vojtěch přes lobbistu Horáčka zjišťoval plat manželky koaličního partnera i peníze ČT
Číst článek
Transparency International přitom už v roce 2017 spekulovala, že za firmami stojí kontroverzní a dnes již obviněný lobbista Tomáš Horáček. On sám se ke společnostem ale několik let nehlásil a vlastnictví vždycky popíral. Ve statutárních orgánech společností byla zapsána advokátka Nina Rydlova.
„V žádném případě nechci být spojován se žádnou z uvedených firem,“ prohlásil třeba pro Mladou frontu dnes v srpnu 2017.
Teď obrátil. A k vlastnictví se přihlásil. „Firmy, ve kterých jsem aktivně vystupoval, tak byly dost často atakovány médii, z toho důvodu mé minulosti, že jsem velrybář (Horáček na sebe v minulosti upozornil kvůli podezření, že nabíral černé duše do ČSSD, aby pomohl tehdejší kontroverzní postavě strany Petru Bendovi, pozn. red.). V momentě, kdy společnost navenek nebyla ovládaná mou osobou, ačkoliv měla pořád to stejné portfolio, tak neměla jediný problém,“ zdůvodňuje Horáček, proč neměl firmy na své jméno.
Nemovitosti i smlouvy
Dostal se totiž do paradoxní situace. Tvrdí, že během loňského roku, kdy byl několik měsíců ve vazbě, vyvedla Rydlová z těchto dvou firem majetek v hodnotě 200 milionů korun do nového holdingu Porel, ve kterém je aktuálně podle obchodního rejstříku ředitelkou.
„V současné době čekáme na vyhotovení znaleckých posudků. Podle předběžných zjištění JUDr. Rydlová ukradla v době mého vazebního stíhání majetek přesahující hodnotu 200 milionů korun,“ tvrdí obviněný lobbista, který čelí stíhání z korupce a ovlivňování zakázek v nemocnicích.
A poodkryl, co všechno firmy vlastnily a o co reálně hrozí, že by mohl přijít. Firmám nebo jejich dceřinkám patřily třeba lukrativní pozemky v centru Prahy spolu s roubenou vilou sousedící s Nuselským mostem nebo tři paneláky v Ústí nad Labem. Nejde jen o nemovitosti, ale i lukrativní smlouvy s několika nemocnicemi a pojišťovnami či několik milionových pohledávek.
„Už ve vazbě jsem pojal podezření, že nakládá s mými společnostmi v rozporu s mými pokyny. Ona de facto skrz falešné účetní doklady a protiprávní operace vyvedla majetek do své společnosti,“ tvrdí lobbista. Z obchodního rejstříku a katastru nemovitostí lze skutečně vyčíst, že nemovitosti vlastní od konce roku 2018 Porel Holding, kde je aktuálně Rydlová statutární ředitelkou.
Horáček z kauzy Bulovka ukázal na exnáměstka VZP: Dal jsem mu dva miliony ve čtyřech splátkách
Číst článek
‚Za akcie jsem zaplatila‘
Horáčkova bývalá dvorní advokátka má ale jinou verzi příběhu. V rejstříku obou firem je vedena jako jejich jediný akcionář od konce roku 2016, že by šlo ale jen o roli bílého koně pro Horáčka, to důrazně odmítá. Akcie obou mateřských firem prý totiž řádně koupila. A má na to prý i doklady.
„Tak majetek nemá hodnotu 200 milionů korun, to zaprvé. Za druhé, akcie firem jsem nabyla na základě řádné kupní smlouvy. Ale vzhledem k tomu, že pan Horáček na mě podal žalobu o vrácení 27 milionů korun, které jsem mu údajně měla zadržet z úschovy (jiný spor, pozn. red.), tak bohužel se k tomu nechci vyjádřit z důvodu taktiky u soudu,“ říká Rydlová pro Radiožurnál.
Horáček na Rydlovou podal na Vrchní státní zastupitelství v Praze čtyřicetistránkové trestní oznámení kvůli podezření ze zpronevěry, podvodu a vydírání. A přišel s verzí, proč to udělala: podle něj jde o cílený tlak, protože se rozhodl spolupracovat s policií.
Bitva zákulisních hráčů
„Mám za to, že za paní doktorkou Rydlovou stojí pan Šnajdr (exposlanec Marek Šnajdr, se kterým má Horáček jiný obchodní spor, pozn. red.) a tím atakem na mé stávající firmy a pokusem ukrást mi můj majetek jim jde o to, že mě chtějí zatlačit do kouta a přinutit mě, abych změnil svoji výpověď,“ míní lobbista, který s policií na začátku roku začal spolupracovat.
Svou výpovědí usiluje o nižší trest. A jde zároveň o formu jeho obhajoby, v jejímž rámci má právo házet vinu na jiné i lhát.
‚Horáček neříká pravdu.‘ Politik Hodek a podnikatel Lekeš obvinění v kauze nemocnic dorazili k výslechu
Číst článek
Během dvou výslechů se Horáček přiznal, že korumpoval. Mimo jiné, že uplácel dvěma miliony tehdejšího druhého muže VZP Petra Hoňka a stejně tak tvrdí, že dával peníze v hotovosti i exposlanci ODS Marku Šnajdrovi – tomu je měl donést do kanceláře.
Oba dva korupci striktně odmítají. A Šnajdr označil za naprostý nesmysl i to, že by s Rydlovou jakkoliv ohledně majetkové transakce spolupracoval. „Nevím, jestli je to zoufalství vyplývající z právního postavení pana Horáčka nebo případ pro docenta Chocholouška, případně obojí,“ napsal Šnajdr Radiožurnálu v SMS.
Spolupráci se Šnajdrem vyloučila i Rydlová. „To v žádném případě. Na rozdíl od pana Horáčka, který produkuje denně pět smýšlených oznámení, žalob a vyvratitelných pomluv, jsem schopna prokázat jak nabývací tituly, tak i ostatní doklady a důkazy, které osvědčuji mé nároky. Vůbec nerozumím, jak s tímto souvisí pan Šnajdr,“ říká advokátka.
Horáčka tak čeká těžká právní i policejní bitva. Kromě toho, že usiluje o status spolupracujícího obviněného, bude muset dokázat, že firmy a s nimi spojený majetek byly skutečně jeho. Pokud by se přitom jeho nařčení Rydlové z krádeže stamilionového majetku neprokázalo, mohl by sám čelit stíhání z jejího křivého obvinění.
Roubenka u nuselských schodů
Do majetkového portfolia firem, z jejichž krádeže podnikatel Tomáš Horáček obvinil svou bývalou advokátku Ninu Rydlovou, patří i památkově chráněná roubenka s velkou zahradou u pražských nuselských schodů. Na zanedbaném, ale velmi lukrativním pozemku se přitom počítá s developerským projektem, v rámci kterého by ve svahu mezi pražskými Vinohrady a Nuslemi měl vyrůst bytový komplex s garážemi. Proti plánům investorů přitom místní organizovali petice, rada městské části Prahy 2 s výstavbou v roce 2015 souhlasila.
Rezidence Pod Zvonařkou se měla začít stavět o rok později a s dokončením celého komplexu s se počítalo v roce 2018, dodnes ale stavební práce ani nezačaly. Investor totiž stále nesplnil přísné podmínky radnice a plány zřejmě komplikovaly také opakované změny vlastníků roubenky a její zahrady, stejně jako developerské společnosti.
Například deník MF Dnes v roce 2015 informoval, že jedním ze společníků investora projektu byl v té době někdejší magistrátní úředník Bořek Votava, který v éře primátora Pavla Béma (ODS) šéfoval pražskému územnímu rozvoji. A deník tehdy připomněl, že figuroval také mezi nejčastěji volanými kontakty kontroverzního lobbisty Romana Janouška. Od loňského listopadu je pak jediným společníkem developerské firmy italská společnost Fidimed Fiduciaria. Vlastník samotné roubenky i s přilehlou zahradou byl dlouho neznámý. Kdy a jak do projektu vstoupil Horáček nebo firmy z jeho okolí, není z veřejně dostupných zdrojů jasné. V prosinci 2018 se každopádně vlastníkem roubenky oficiálně stala tehdy nově vytvořená společnost Porel Holding, za kterou stojí právě Rydlová.