Niger ve druhém kole rozhoduje o prezidentovi. Ve volební den zemřelo sedm členů komise

V Nigeru se v neděli koná druhé kolo prezidentských voleb, které by mohly vést k prvnímu demokratickému předání moci od získání nezávislosti této africké země v roce 1960. Favoritem je vítěz prvního kola a kandidát vládnoucí strany Mohamed Bazoum. Ve volební den na jihozápadě země zemřelo sedm členů místní volební komise, když jejich vůz najel na minu, informovaly lokální úřady.

Niamey Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Niger ve druhém kole voleb rozhoduje o prezidentovi | Foto: STRINGER | Zdroj: Reuters

Jednašedesátiletý Bazoum, který zastával vrcholné pozice ve vládách končícího prezidenta Mahamadoua Issoufoua, zvítězil v prvním kole z 27. prosince se ziskem více než 39 procent hlasů. Ve druhém kole jej podpořili kandidáti, kteří v prvním kole skončili na třetím a čtvrtém místě. V kampani se Bazoum sliboval zaměřit na boj s islamistickými povstalci i nastartovat ekonomiku zasaženou pandemií covidu-19.

Na 17 procent voličů vyjádřilo v prvním kole přízeň 71letému Ousmaneovi, který se v roce 1993 stal první demokraticky zvolenou hlavou státu. O tři roky později jej ovšem zbavil funkce vojenský převrat. Na rozdíl od Bazouma se prezentuje jako kandidát změny. Pro druhé kolo ho podpořilo více než deset menších politických stran.

Landmine kills seven poll workers in Niger on day of historic runoff election f24.my/7OSt.t

19:06 – 21. 02. 2021

16 29

Kontext prostředí

Niger, který leží v Sahelu a má přibližně 24 milionů obyvatel, patří k nejchudším zemím světa. Pandemie tvrdě dopadla na místní ekonomiku, kterou oslabil především pád cen hlavní vývozní komodity uranu. Hospodářské problémy způsobují i časté povodně a sucha.

Niger čelí povstáním islamistů na svých západních hranicích s Mali a Burkinou Faso, kde ozbrojenci napojení na teroristické organizace Islámský stát a Al-Káida podnikli v uplynulých letech řadu krvavých útoků. Na začátku ledna zemřelo při napadení dvou vesnic poblíž hranice s Mali kolem sta lidí.

Mali, Niger a Čad. Zapojení českých vojáků do protiteroristické operace v Africe má zelenou od vlády

Číst článek

Podél jihovýchodní hranice s Nigérií působí další islamistická skupina Boko Haram. Její útoky si vyžádaly stovky životů a tisíce lidí kvůli bojům opustily své domovy.

Několik desítek kilometrů od hranice s Mali se v neděli stalo neštěstí, když auto volební komise najelo na minu. Sedm lidí při incidentu u vesnice Dargol zhruba 100 kilometrů od Niamey zemřelo, další tři jsou zranění.

„Jeli odevzdat hlasovací urny a odvézt pracovníky volebních místností domů,“ sdělil Reuters Harouna Mounkaila, místopředseda lokální volební komise.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme