Trestní tribunál v Haagu odsoudil bývalého velitele ugandských rebelů. Vinen je z 61 zločinů

Bývalý velitel ugandské rebelské Armády Božího odporu (LRA) Dominic Ongwen spáchal desítky válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Rozhodl o tom Mezinárodní trestní soud. Ongwen vinu odmítá a sám se považuje za oběť.

Haag Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominic Ongwen u soudu. | Zdroj: Reuters

Mezinárodní trestní soud shledal Dominica Ongwena, člena a později velitele LRA vinným z 61 zločinů, jak řekl mluvčí instituce Fadi Al Abdallah.

Podle soudu se v letech 2002 až 2009 účastnil útoků proti obyvatelům čtyř táborů pro vnitřně vysídlené. Dopustit se měl vražd, mučení, znásilnění, únosů a podílet se měl třeba i na dětských sňatcích a náboru dětských bojovníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezinárodní trestní soud odsoudil bývalého velitele ugandských rebelů

41letý Ongwen se brání tím, že je sám obětí válečných zločinů. Rebelská Armáda božího odporu vedená Josephem Konym ho údajně unesla, když mu bylo deset let.

Z dětského vojáka se později vypracoval na jednoho z velitelů ugandské povstalecké skupiny.

Podle předsedajícího soudce Mezinárodního trestního soudu Bertrama Schmitta není pravděpodobné, že by jednal pod pohružkami. Za zločiny mu pravděpodobně hrozí desítky let vězení.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme