‚Nepopsatelná tragédie.‘ Při požárech zemřelo v Řecku nejméně 74 lidí, dalších 187 je zraněných

Počet obětí ničivého požáru východně od Atén stoupl na 74, informoval řecký hasičský sbor. Podle úřadů bude ovšem bilance mrtvých ještě mnohem vyšší, protože zhruba stovka lidí je nezvěstná. V nemocnicích je podle webu listu To Vima hospitalizováno 164 dospělých a 23 dětí.

Aktualizováno Atény (Aktualizováno: 17:52 24. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle předchozí bilance úřady evidovaly 51 obětí; údaj se průběžně měnil tak, jak hasiči s pomocnými oddíly pročesávali oblasti sežehnuté plameny. Několik utopených vydalo také moře, do kterého naskákali lidé prchající před postupujícím ohněm.

Mluvčí řecké vlády Dimitris Tzanakopulos už v noci na úterý řekl, že oheň o život připravil více než dvě desítky lidí. Počet zraněných lidí přesáhl 150, řada z nich je v ohrožení života.

Řekům se nedaří uhasit lesní požáry, úřady vyhlásily v blízkosti Atén nouzový stav

Číst článek

Je mezi nimi i šestnáct dětí. Jednou z nejmladších obětí se podle agentury Reuters stalo teprve půlroční dítě, které se udusilo kouřem. Někteří lidé se utopili poté, co v panice naskákali do moře.

Řecké úřady dosud nepotvrdily, že by mezi hospitalizovanými v důsledku požárů byli i čeští občané, sdělila česká konzulka v Aténách Světoslava Danešová s odvoláním na informace od krizové skupiny řeckého ministerstva zahraničí.

Vliv požárů je podle ní patrný i v hlavním městě. „Není tu azurové nebe, ale bílošedivé,“ uvedla v telefonátu.

Situaci českých turistů v Řecku monitoruje Asociace cestovních kanceláří ČR, řekl ČTK její místopředseda Jan Papež. „Zatím to vypadá na to, že by se to díky větru nemuselo dotknout žádné lokality, ve které čeští turisté jsou. Ale to může mít vývoj,“ dodal.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Nejvíce obětí je v obci Mati

V Řecku v současnosti panují teploty kolem 40 stupňů Celsia. V postižené oblasti navíc vál silný vítr, který se ale přes noc uklidnil. Oheň se tak na mnoha místech podařilo dostat pod kontrolu.

Největší počet mrtvých záchranáři nalezli v obci Mati východně od Atén. „Tam je bohužel největší počet zraněných, ale i největší počet mrtvých, lidí, kteří nezvládli odjet a byli uvězněni ve svých domech či autech,“ uvedl Tzanakopulos.

„Viděl jsem i výbuchy, vypadalo to, že dochází k explozím benzinových stanic nebo tanků s plynem a podobně,“ popsal situaci v zasažené oblasti spolupracovník Radiožurnálu Thomas Kulidakis.

„Požáry se dotkly severních a východních oblastí Atén, tedy oblastí, kde i mimo sezonu žije přes půl milionu lidí. Hlavní ohniska v blízkosti obydlí už jsou ale uhašena,“ doplnil zpravodaj.

V okolí řecké metropole v pondělí vypukly tři velké požáry, které si vyžádaly evakuaci stovek lidí. Dva z nich mají kromě obětí na životech na svědomí i desítky zničených domů.

Počty mrtvých ještě porostou

Počet obětí podle agentury DPA na základě zpráv z míst, která oheň postihl, ještě poroste. Záchranáři stále objevují nová ohořelá těla. Zda jsou mezi oběťmi pouze místní nebo i turisté, zatím není jasné.

„Noc bude těžká,“ uvedl na noční tiskové konferenci řecký premiér Alexis Tsipras, který předčasně ukončil návštěvu Bosny a Hercegoviny a vrátil se do Atén, aby předsedal krizovému štábu.

Premiér vyjádřil podezření, že požáry někdo založil úmyslně. Do Atén povolal hasiče z jiných řeckých regionů, kterým bude při hasicích pracích asistovat i armáda. Řecko zároveň o pomoc požádalo i další země EU.

Před ohněm lidé často prchali na pláže a skalnaté pobřeží. Odtud je zachraňovali na svých loďkách rybáři, pobřežní stráž, ale i turisté na gumových člunech, popsala dramatickou situaci DPA. Přes moře se podle ní z postižených oblastí podařilo evakuovat nejméně 700 lidí.

ČTK, thk, bal, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme