V několika krajích hrozí kvůli dlouhotrvajícímu suchu požáry. Lokální přeháňky a bouřky situaci nezlepší

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí vydal výstrahu před vzrůstajícím nebezpečím požárů v Česku. Největší riziko je ve středních Čechách, v Praze, v Ústeckém kraji a na Českolipsku. Důvodem hrozby jsou dlouhotrvající sucha způsobená rekordními teplotami v minulých měsících.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku kvůli suchu hrozí požáry. | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Pixabay

Lidé by proto neměli rozdělávat v přírodě oheň či vypalovat trávu. Řídit se mají také místními vyhláškami a zákazy, které mohou být vydány. Vyplývá to z pondělní výstrahy ČHMÚ. Požáry mohou vzniknout i při úderu blesku.

Konec července bude ve znamení tropů. Lehké ochlazení přijde až v půlce srpna

Číst článek

„Přeháňky a bouřky, které se mohou v následujících dnech vyskytnout, budou jen lokální, a proto situaci výrazněji nezlepší,“ poznamenali meteorologové.

Letošní počasí láme v posledních měsících rekordy. Duben i květen byly nejteplejší za posledních 58 let, červen byl pátý nejteplejší. Dosavadní vývoj červencových teplot a předpověď na následující dny nasvědčují tomu, že i červenec bude teplotně nadprůměrný.

S výjimkou chladnějších výkyvů na začátku měsíce a na začátku druhé červencové dekády se teploty v celostátním průměru udržují jeden až pět stupňů Celsia nad normálem. Podle meteorologů bude posledních deset červencových dnů z celého měsíce nejteplejších. Maximální teploty se budou pohybovat kolem 30 stupňů Celsia a nastanou i tropické dny a noci.

K nejčastějším příčinám požárů se podle Hasičského záchranného sboru ČR řadí lidská nedbalost a technické závady na strojích a dopravních prostředcích. Mezi typicky letní požáry patří i požáry travních a lesních porostů od táborových ohníčků či nedopalků cigaret.

Hasiči lidem připomínají, že v lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených místech, kouření je v lese zcela zakázáno. Vhodné místo pro ohniště by mělo být vzdáleno nejméně 50 metrů od okraje lesa a zejména 100 metrů od stohu. Při rozdělávání ohně je nutné ohniště oddělit od okolního prostředí třeba kameny, pískem nebo vyhloubením zeminy. Oheň nelze nechat ani chvíli bez dozoru a místo lze opustit až po řádném uhašení ohně. Děti by neměly zůstávat u ohniště bez dozoru dospělého. Zakázáno je také vypalování trávy pod pokutou až 25 000 korun.

Opatření v Praze a středních Čechách

V Praze je od pondělí zakázáno rozdělávat oheň v lesích a místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požáru. Kromě rozdělávání ohně je na rizikových místech magistrátním nařízením zakázáno i kouření, používání pyrotechniky, lampionů či jízda parních lokomotiv. Informoval o tom v pondělí pražský magistrát s odkazem na výstrahu ČHMÚ.

Hasiči zasahovali u dvou lesních požárů na Kokořínsku. V akci byl i vrtulník

Číst článek

Zákaz od pondělí platí i ve středních Čechách, kde se nesmí rozdělávat oheň v lesích a na místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požárů, uvedla dnes Helena Frintová z krajského úřadu. Obě dvě omezení platí do odvolání aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu.

Za riziková místa se považují lesy do vzdálenosti 50 metrů od jejich okraje a také všechny parky, lesoparky a zahrady, kde se nachází porost umožňující vznik a šíření požáru. Patří sem i okruh 50 metrů od skladů sena nebo slámy. Zároveň se nesmí voda ze zdroje pro hašení požárů spotřebovávat k jiným účelům než k hašení.

Naposledy byl zákaz rozdělávání ohňů v Praze vyhlášen letos na konci dubna, kdy se pálily čarodějnice.

Nadprůměrný počet požárů

Letos v červenci se hasiči potýkají s nadprůměrným počtem požárů. Do 22. července vyjížděli celkem k 1793 požárům, což už je více než za celý loňský červenec (1609). Velký nárůst zaznamenali zejména u požárů v přírodním prostředí, kterých bylo v červenci zatím 1218. Loni za celý červenec vyjížděli k 900 požárům v přírodě, z toho lesních požárů bylo 162. Za poslední víkend pak hasiči vyjížděli ke 207 požárům, dlouhodobý denní průměr je přitom 47 požárů, uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Hasiči připomněli, že v posledních dnech hořel třeba mladý borovicový les na Přeloučsku, šlo o sedmý požár lesa na Přeloučsku od letošního května. Hasiči zasahovali také u požáru neuhašeného ohniště v lese na Bukové hoře, u Pravčické brány v Národním parku České Švýcarsko nebo u Vyhlídky na Špičáku mezi Stříbrnou a Přebuzí.

Loni hasiči zasahovali u 966 lesních požárů, které pohltily lesy o výměře 170 hektarů a způsobily škodu 6,3 milionu korun. Dva lidé při požárech zemřeli, devět bylo zraněno. Díky včasnému zásahu hasičů byl uchráněn majetek za 85 milionů korun. Za posledních deset let evidují hasiči 9739 lesních požárů se škodou 109 milionů korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme