Babiš považuje uvolnění patentů na vakcíny proti koronaviru v aktuální situaci za nesmyslné

Premiér Andrej Babiš po večerním jednání lídrů zemí Evropské unie považuje uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19 za nesmyslné. Na sobotním neformálním summitu v Portugalsku to řekl novinářům. V pátek se k takové možnosti stavěl kladně, na sobotním odpoledním briefingu ale doplnil, že z dlouhodobého hlediska by to mohlo mít smysl, ne však v aktuální situaci.

Porto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér kritizoval, že Evropa pokračuje v masivním exportu vakcín do jiných zemí. „Vystoupil jsem s tím, že bychom měli nejdřív dodávat vakcíny našim spoluobčanům,“ řekl (ilustrační foto) | Foto: Luis Vieira | Zdroj: ČTK / AP

Otázka možného uvolnění patentů na vakcíny šéfy zemí EU rozděluje. Dosud se například Francie, Itálie nebo Španělsko s výhradami stavěly za návrh podporovaný stovkou zemí světa včetně Spojených států, zejména Německo má ale opačný názor. Podle předsedkyně Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové není uvolnění patentů cesta, jak rychle pomoci mnoha zemím světa k vakcínám. Bohaté státy by podle ní měly spíše vyvážet svoji produkci.

Babiš navrhl státům Evropské unie, aby kvůli Vrběticím vyhostily alespoň jednoho ruského diplomata

Číst článek

Předseda Evropské rady Charles Michel v sobotu prohlásil, že EU nepovažuje uvolnění patentů za potřebné rychlé řešení nedostatku vakcín v méně hospodářsky vyspělých zemích světa. Lídři se na omezení patentových práv výrobců vakcín zcela neshodli, podle Michela je o něm však blok ochoten dál diskutovat.

Babiš v pátek v podvečer novinářům řekl, že by byl pro návrh. „Ohledně patentů, včera (v pátek) jsem sledoval tu diskusi a myslím, že je to nesmysl,“ řekl však v sobotu premiér. Neumí si totiž představit, že i kdyby byly patenty uvolněny, byl by někdo schopen okamžitě začít vakcíny vyrábět.

Babiš chce na summitu požádat šéfku Evropské komise o dodatečné množství vakcín na červen

Číst článek

Český premiér kritizoval, že Evropa pokračuje v masivním exportu vakcín do jiných zemí. „Vystoupil jsem s tím, že bychom měli nejdřív dodávat vakcíny našim spoluobčanům,“ řekl. „Tím nechci říct, že nebudeme pomáhat jinde, ale každý stát se to snaží řešit,“ doplnil. Pro červen a červenec by podle předsedy české vlády mělo být prioritou očkovat občany EU.

Babiš v sobotu řekl, že předsedkyni Evropské komise požádal, zda by se neangažovala v urychlení dodávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech a v přesunutí části dodávek plánovaných na třetí čtvrtletí na červen.

Komise by se podle Babiše měla zabývat i tím, zda neudělat celoevropskou kampaň na podporu očkování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme