Pro úspěch v Afghánistánu chce Washington pomoci Pákistánu

Spojené státy zřejmě oznámí své rozhodnutí poskytnout rozsáhlou finanční pomoc Pákistánu. Jedná se o dvě miliardy dolarů pro boj s teroristy na území u hranic s Afghánistánem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánská armáda kontroluje | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

V poslední době se ve Washingtonu často hovoří o nutnosti orientovat pozornost na Pákistán. Právě zde prý leží klíč k vítězství v Afghánistánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O americké pomoci Pákistánu mluvil ve Světě o druhé zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák

Američtí stratégové si devět let po zahájení války proti Al Káidě a radikálnímu hnutí Tálibán stále naléhavěji uvědomují: v Afghánistánu nebude klid, dokud vláda v sousedním Pákistánu nezjedná pořádek na své straně společné hranice.

Tam mají islámští extrémisté zázemí, ze kterého nekontrolovaně přecházejí podle potřeby z jedné země do druhé.

Dvoumiliardová americká pomoc má jít podle očekávání na moderní zbraně a výstroj pro pákistánskou armádu a bude ji muset schválit Kongres.

Jak ale připomněl zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák, jde jen o část americké pomoci Pákistánu.

„Na vojenské účely proudí každý rok ze Spojených států buď miliarda dolarů, anebo dokonce teď dvě. Pak je tady jiná částka - 7,5 miliardy dolarů, která byla rozfázována na pět let a je určena výhradně na civilní účely,“ řekl Slezák.

Vít Pohanka, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme