Amerika

|Matěj Štýs |Zprávy ze světa

Výrobce traktorů porouchané stroje na dálku vypíná, farmáři si je začali hackovat

Farmáři jsou nespokojení se servisem vyhlášené americké značky zemědělské techniky JohnDeer. Traktory už dávno nejsou stroje, které se opravují klíčem a kladivem. Dnešní zemědělská technika má v sobě minimálně stejné množství elektroniky jako moderní auta. Některé traktory jsou už dokonce ovládané na dálku prostřednictvím senzorů a daty z GPS.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Federální soud dočasně zablokoval migrační dekret. Směšné, reagoval Trump

Federální soud v americkém Seattlu v pátek dočasně zablokoval dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa, který zakazuje občanům sedmi muslimských zemí vstup do Spojených států. Opatření soudce Jamese Robarta má platnost na celém území USA, upozornila v sobotu agentura AFP. Bílý dům se proti tomuto kroku ohradil s tím, že Trump má ústavní právo i zodpovědnost chránit obyvatele Spojených států.

OBRAZEM: Američané protestovali na letištích proti Trumpovu výnosu. 'Uprchlíci jsou vítáni!' stálo na plakátech

| dp |Zprávy ze světa

Exekutivní příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolal ve Spojených státech vlnu nevole. Američané se na protest sešli na mezinárodních letištích v Los Angeles, San Franciscu, New Yorku, Chicagu nebo třeba Houstonu, aby vyjádřili podporu těm, které úřady zadržely s platnými americkými vízy, a hrozila jim deportace. Vyhošťování cizinců, kteří již jsou na území USA, a vztahuje se na ně migrační výnos prezidenta, pak dočasně zakázal v sobotu ráno americký soud. Před výkonem příkazu tak ochránil až několik stovek lidí.

|Lenka Kabrhelová, ČTK |Zprávy ze světa

Trump na tři měsíce pozastavil příjem uprchlíků do USA. Syřané mají vstup zakázaný úplně

Nový americký prezident Donald Trump v pátek podepsal exekutivní příkaz, který zavede přísnější prověřování lidí přicházejících do Spojených států. Opatření má podle Trumpa zabránit „radikálním islámským teroristům" ve vstupu do země. Součástí nařízení je dočasný úplný zákaz vstupu do země pro uprchlíky ze Sýrie a pozastavení programu pro běžence z dalších zemí.

|Lenka Kabrhelová, Iva Kestřánková |Zprávy ze světa

Při požáru v Oaklandu mohly zahynout až desítky lidí. Koncert ve skladu město nepovolilo

Při rozsáhlém požáru v kalifornském městě Oakland zahynuly možná až desítky lidí. Policie zatím potvrdila devět obětí, množství lidí se ale pohřešuje. Není totiž jasné, kolik lidí v budově vlastně bylo. Požár vypuknul během nepovoleného koncertu v jednom z místních skladišť. Práci záchranářů ztěžuje zřícená střecha a narušená statika budovy.

| ČTK |Zprávy ze světa

Americký senát schválil prodloužení zákona o protiíránských sankcích. Obama ho nejspíš podepíše

Senát amerického Kongresu ve čtvrtek schválil zákon, který o dalších deset let prodlužuje možnost zavedení protiíránských sankcí. Hlasování bylo téměř jednomyslné, jeden senátor nehlasoval. V listopadu už zákon schválila Sněmovna reprezentantů a očekává se podpis hlavy státu. Podle agentury Reuters Barack Obama zákon zřejmě podepíše, jakmile ho dostane na stůl.

| ČTK |Zprávy ze světa

Tým Clintonové podpořil přepočet volebních hlasů. Podle Trumpa je to podraz

Volební tým neúspěšné prezidentské kandidátky Demokratické strany Hillary Clintonové podpořil žádost kandidátky Strany Zelených Jill Steinové o ruční přepočítání hlasů odevzdaných v nedávných prezidentských volbách ve státě Wisconsin. Informoval o tom právní poradce kampaně Clintonové Marc Elias. Vítěz amerických voleb a budoucí prezident USA Donald Trump označil žádost za podraz.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Trump vs. média. ‚Nejnižší forma lidské existence,‘ označil novináře budoucí prezident

Donald Trump stupňuje boj proti médiím. Na schůzce s vedením největších amerických televizních stanic označil média za "lháře" a kritizoval jejich předvolební zpravodajství. Do konfliktu se pustil i s deníkem New York Times, kde zrušil a poté znovu souhlasil se schůzkou. Jeho tým mezitím potvrdil, že Trump neobnoví vyšetřování své demokratické rivalky Hillary Clintonové kvůli nakládání s emaily ve funkci ministryně zahraničí.