„Rusko se určitě bude pokoušet hrát roli mírotvorce. Představitelé ruského státu trpí tím, že vliv USA na Blízkém východě je neporovnatelně větší než vliv Ruské federace,“ vysvětluje Tomáš Glanc.
Vládu Tálibánu v Afghánistánu zatím oficiálně neuznala žádná země. Zda jmenování čínského velvyslance v Kábulu znamená krok k uznání, zatím Peking nepotvrdil.
Noví vládci Afghánistánu před dvěma lety vyhlásili vznik Islámského emirátu Afghánistán. Ten dosud žádný jiný stát na světě neuznal. Navíc většinou nestáhli diplomaty vyslané předchozím režimem.
Tálibán drží nad vodou strádající ekonomiku, přestože mezinárodní společenství Tálibán neuznává. V druhém roce vlády Tálibánu však přibylo mnohých zákazů pro afghánské ženy a dívky.
Shromáždění pořádané stranou JUI-F maulány Fazlúra Rahmána se konalo na okraji města Chár a byly na něm stovky lidí. Po výbuchu zůstali na zemi mrtví, zakrvácení zranění, převrácené židle.
Protest několika desítek žen začal ve středu ráno v hlavním městě a trval až do odpoledních hodin, kdy proti němu zasáhly bezpečnostní složky vodním dělem a střelbou do vzduchu.
Přestože se depresivní a sebevražedné sklony afghánských dívek objevují čím dál častěji, úřady ovládané Tálibánem statistiku sebevražd nevedou. Rodiny je ale také často kvůli stigmatu ani nehlásí.
Před sedmnácti měsíci se USA a další západní země stáhly z Afghánistánu. K moci se dostal Tálibán. Spojencům se ale nepodařilo evakuovat všechny spolupracovníky, nyní jim hrozí nebezpečí a prchají.
Vítězný snímek Jevhena Maloletky zachycuje smrtelně zraněnou těhotnou ženu, kterou záchranáři odnášejí na nosítkách. Svým zraněním podlehla půl hodiny poté, co porodila mrtvé dítě.
Riziko podvýživy v Afghánistánu hrozí podle odhadů až 20 milionům lidem. Prášky na spaní jsou levnější, než chleba. Deset procent domácností musí živit ženy.
Tálibánci ve státní správě se cítí rozčarovaní z městského života. Ocitli se ve vedoucích pozicích státního aparátu a vzpomínají na dobrodružné časy bojových akcí v afghánských pouštích.
V pamětech Harry rovněž hovoří o tom, že vinu za jeden z jeho největších skandálů, kdy si na večírek oblékl nacistickou uniformu, nesou zčásti William a jeho nyní již manželka Kate.
„Bezohledné nařízení Tálibánu, které zakazuje přístup na pracoviště zaměstnankyním organizací, vystavuje riziku miliony Afghánců, jejichž přežití závisí na humanitární pomoci,“ uvádí se v prohlášení.
Ženy v Afghánistánu nově nesmí pracovat pro nevládní organizace, kterou je i Člověk v tísni. Situaci upřesňuje pro Radiožurnál regionální ředitel organizace pro Blízký východ Tomáš Kocián.
Petr Matouš vedl tým českých vojáků, který zneškodnil strůjce teroristických útoků v Afghánistánu. Letos v říjnu za to převzal státní vyznamenání. Deset let u speciálních sil shrnuje v knize Navzdory.
Zákaz práce žen pro afghánské i zahraniční nevládní organizace Tálibán zdůvodnil stížnostmi, podle nichž ženy pracující v nevládních organizacích nedodržují pravidla ohledně pokrývky hlavy.
Ženám má být podle ministrova nařízení znemožněno pracovat až do odvolání. Jde o další omezení práv žen v zemi, v úterý bylo ženám zakázáno studovat na univerzitách.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk uvedl, že krok je dalším otřesným a krutým zásahem do práv afghánských žen a dívek a hluboce politováníhodnou komplikací pro celou zemi.
Ženy byly už dříve vyloučeny z většiny zaměstnání ve veřejné správě. V uplynulých týdnech Tálibán omezení svobod žen rozšířil o zákaz chození do parků, lázní či tělocvičen.
Ubytovací zařízení je podle médií oblíbené mezi čínskými podnikateli. Peking se již dlouho obává, že by se Afghánistán mohl stát útočištěm ujgurských separatistů z autonomní oblasti Sin-ťiang.