Snížení rozpočtu veřejnoprávní RTVS by mohlo ohrozit svobodu tisku, varují Reportéři bez hranic

Plán slovenské vlády snížit rozpočet RTVS může ohrozit její nezávislost a svobodu tisku v zemi. Tvrdí to šest mezinárodních novinářských organizací, včetně Reportérů bez hranic. RTVS má přijít o 30 procent z celého rozpočtu, což by mělo být v budoucnu kompenzováno možností vysílat víc reklam.

Od stálého zpravodaje Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico (Smer)

Robert Fico ve své předvolební kampani řekl, že půjde řediteli RTVS po krku | Zdroj: TASR / Profimedia

Veřejnoprávní televize a rozhlas Slovenska má v rámci úsporných opatření přijít o 30 procent rozpočtu. Návrhem se zabývá parlament. Novinářské organizace vyzvaly slovenské poslance a prezidentku, aby okleštění rozpočtu zastavili.

Jestli porušíte zásady právního státu, omezíme fondy, vzkazuje eurokomisař na Slovensko

Číst článek

Evropská vysílací unie, Reportéři bez hranic a Mezinárodní tiskový institut varují také před záměrem rozdělit RTVS na samostatnou televizi a rozhlas.

V otevřeném dopise připomínají výrok nynějšího premiéra Roberta Fica, který v předvolební kampani řekl, že půjde řediteli RTVS po krku. Fico tím prý měl deklarovat zájem veřejnoprávní médium ovládnout.

Koalice Smeru, Hlasu a SNS chce škrtem v rozpočtu ušetřit v přepočtu 1,3 miliardy korun. Ztrátu by podle ministerstva financí měla RTVS v budoucnu kompenzovat možnost vysílat víc reklamy.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme