rozpočet

| ČTK |Ekonomika

Rozpočet ČSSD loni skončil se ztrátou 51 milionů. Můžou za to volby i spor s Altnerem

Hospodaření ČSSD za loňský rok skončilo ztrátou přes 51 milionů korun. Strana původně počítala se zhruba polovičním deficitem. Vyplývá to ze zprávy místopředsedy strany pro hospodaření Martina Starce pro páteční sjezd sociální demokracie. Na výsledku se negativně podepsalo hlavně posílení fondů na loňské krajské a senátní volby a také výdaje na právníky ve sporu s někdejším advokátem Zdeňkem Altnerem, stojí ve zprávě.

| ČTK |Zprávy z domova

Zeman pro Blesk: o ministrech analfabetech, netupých Američanech a příteli Forejtovi

Prezident Miloš Zeman označil za ekonomické analfabety ministry, kteří po úterním oznámení, že loňský rozpočet skončil s přebytkem 61,8 miliardy korun, už začali plánovat, jak s penězi naloží. Hlava státu to v neděli sdělila v rozhovoru pro Blesk.cz. Dále hovořil o Trumpově pozvání do Bílého domu a o situaci kolem bývalého šéfa protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta.

|Lenka Jansová, dab |Zprávy z domova

Dvě procenta HDP na obranu by Česko mohlo vydávat v roce 2025, prohlásil ministr Stropnický

Česká republika by mohla postupně zvyšovat peníze na svou obranu. Návrh státního rozpočtu proberou příští týden poslanci. Ministerstvo obrany by mohlo získat přes 52 miliard. Splnit požadavek NATO a vydávat na obranu dvě procenta svého hrubého domácího produktu by podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) mohla Česká republika zhruba v 2025. Předseda KSČM Vojtěch Filip se domnívá, že by zvýšené výdaje měly přispět hlavně k posílení vnější bezpečnosti Česka.

| ČTK |Zprávy ze světa

Europarlament a členské státy se po ‚těžkém maratonu‘ shodly na rozpočtu. Víc peněz půjde na migrační krizi

Vyjednavači členských zemí Evropské unie a europarlamentu našli v noci na čtvrtek kompromis nad podobou rozpočtu unie pro příští rok. Oznámily to slovenské předsednictví i europarlament. Návrh počítá se 157,88 miliardy eur, v přepočtu tedy asi 4,26 bilionu korun, v závazcích a 134,49 miliardy eur, přibližně 3,63 bilionu korun v platbách.

|Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Nemocnice odkládají operace na příští rok. Došly jim peníze od pojišťoven

Část nemocnic omezuje neakutní péči kvůli nedostatku peněz od zdravotních pojišťoven. Například nemocnice v Benešově k tomuto kroku sáhla už zhruba před 14 dny u pacientů, kteří jsou u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Nemocnice v Kladně dokonce zvažuje, že s touto pojišťovnou smlouvu ukončí. Pojišťovna se brání, podle ní není důvod k omezení péče pro její pojištěnce.

| ČTK, Mikuláš Klang |Ekonomika

Nejlepší zářijový výsledek od vzniku České republiky. Přebytek rozpočtu stoupl na rekordních 82 miliard

Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci září na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun. Jde o nejlepší zářijový výsledek od vzniku České republiky. Novináře o tom v pondělí informoval ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. Loni v září rozpočet vykázal schodek 2,8 miliardy korun. Na celý rok je plánovaný schodek 70 miliard korun. Za výsledkem rozpočtu stojí podle Babiše růst daňových příjmů.

|Jana Čermáková, Anna Kottová |Ekonomika

Návrh rozpočtu poslala vláda s jednodenním předstihem do sněmovny. Babiš doufá, že projde bez větších problémů

Vláda poslala do sněmovny návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek je šedesát miliard korun. Ministři ho museli poslancům předat do konce září. Rozpočet počítá s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce, růstem důchodů i výdaji na bezpečnost.