Turecký parlament znovu prodloužil výjimečný stav

Turecký parlament schválil další prodloužení výjimečného stav v zemi. Opatření, které platí od loňského zmařeného pokusu o převrat, potrvá ještě minimálně tři měsíce.

Ankara Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Erdogan na tiskové konferenci v Ankaře | Zdroj: Reuters

Podle tureckého poslance z Republikánské lidové strany Aytuga Aticihoje ale současný stav jen demonstrací moci vládnoucího režimu. „Prezident Erdogan se prodloužením výjimečného stavu chrání. Používá opatření k nastolení diktatury, a proto si myslíme, že musí být zrušeno. Tento stav není v zemi nutný, je pouze volbou vládní strany. Díky ní se ale v zemi děje mnoho bezpráví,“ říká poslanec.

Rozdělené Turecko. Polovina obyvatel Erdogana silně podporuje, druhá se ho bojí, tvrdí konzul

Číst článek

Prezident Recep Tayyip Erdogan, že výjimečný stav zruší až ve chvíli, kdy se situace v zemi zklidní.

Výjimečný stav byl zaveden původně na tři měsíce; prodloužen byl v říjnu, v lednu a v dubnu, vždy o 90 dní.

Podle tureckých představitelů stál za zosnováním puče duchovní Fethullah Gülen, který už dlouho žije ve Spojených státech. Gülen veškerá obvinění odmítá. Turecké úřady od zmařeného převratu podnikají rázná tažení proti kritikům vlády prezidenta Erdogana. V rámci rozsáhlých čistek už bylo nuceno odejít z práce přes 150 000 státních zaměstnanců, dalších zhruba 50 000 osob bylo zatčeno.

Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme