Erdogan chce 'srazit hlavy' strůjcům loňského pokusu o puč. EU mu v obnovení trestu smrti nezabrání

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve svém projevu k prvnímu výročí neúspěšného pokusu o puč ocenil neozbrojené civilisty, kteří se před rokem postavili v ulicích vzbouřeným vojákům, a slíbil, že potrestá zrádce. Zopakoval přitom, že obnoví trest smrti, pokud to parlament odhlasuje. Od podpisu příslušného zákona přitom prý prezidenta neodradí ani kritika ze strany Evropské unie.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před davem, ve kterém byli i příbuzní obětí potlačeného převratu, vystoupil Erdogan přesně ve chvíli, kdy na budovu před rokem zaútočili povstalci.

Před davem, ve kterém byli i příbuzní obětí potlačeného převratu, vystoupil Erdogan přesně ve chvíli, kdy na budovu před rokem zaútočili povstalci. | Zdroj: Reuters

Turecko si připomínalo první výročí od nepodařeného vojenského puče. Prezident Recep Tayyip Erdogan se připojil k pochodu v Instabulu a brzy ráno promluvil také v parlamentu v Ankaře. Před davem, ve kterém byli i příbuzní obětí potlačeného převratu, vystoupil přesně ve chvíli, kdy na budovu před rokem zaútočili povstalci.

„Nikdo, kdo zradí tento národ, nemůže zůstat nepotrestán.“

Recep Tayyip Erdogan (Turecký prezident)

Prezident Erdogan u parlamentu v Ankaře připomněl statečnost vzdorujících Turků, stejně jako při odhalení pomníku v Istanbulu: „Lidé tu noc neměli zbraně, měli jen vlajky stejně jako dnes. A co je důležitější, měli svou víru. Jsem vděčný všem občanům, kteří bránili svou zemi."

Prezident zároveň strůjcům násilností pohrozil rozhodnou likvidací. V Istanbulu upozornil, že jim setne hlavy: „Nikdo, kdo zradí tento národ, nemůže zůstat nepotrestán." V Ankaře poté připomněl, že počítá se znovu prosazením zákona o trestu smrti. „Až (návrh příslušného zákona) projde parlamentem - a já věřím, že ho parlament schválí - a dostane se ke mně, bez váhání ho podepíšu," řekl.

Obnova trestu smrti by zcela zmařila snahy Turecka vstoupit do Evropské unie, podotkla k tomu agentura Reuters. Tato skutečnost ale Erdogana prý odradit nemůže. „Osobně nevěnuji pozornost tomu, co říká Hans a George," uvedl s očividným poukazem na Německo a Británii.

„Až se objeví u soudu, měli by přijít v kombinézách jako vězni z Guantánama.“

Recep Tayyip Erdogan (Turecký prezident)

Během státního svátku na počest vítězství nad pučisty Erdogana podle agentury Reuters doprovázela rodina oblečená do triček s tureckou vlajkou. Od půlnoci si lidé připomínali vzdor vojenskému puči na takzvaných hlídkách demokracie. Do ulic během sobotního svátku vyrazily až stovky tisíc lidí.

Erdogan nejprve přednesl v sobotu před půlnocí projev k desetitisícům lidí, kteří se v Istanbulu zúčastnili pochodu k Mostu mučedníků, aby si připomněli výročí pokusu o převrat. Při puči bylo 250 lidí zabito a přes 2000 zraněno. V Turecku platí stále výjimečný stav, vláda řídí zemi pomocí dekretů. Erdoganův režim po pokusu o převrat provedl rozsáhlé čistky; ze zaměstnání bylo propuštěno více než 150 000 státních zaměstnanců údajně podporujících pučisty, 50 000 lidí bylo zatčeno.

Erdogan také prohlásil, že mluvil o organizátorech pokusu o převrat s premiérem Binalim Yildirimem. Ze zosnování puče turecké vedení obviňuje duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a v Turecku má řadu příznivců. Duchovní ale tvrdí, že podíl na pokusu o převrat nemá.

Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme