Boj o každého delegáta. Sanders i Buttigieg požadují kontrolu výsledků primárek v Iowě

Kampaň Bernieho Sanderse v pondělí oficiálně požádala o kontrolu výsledků z několika okrsků v americkém státě Iowa, kde před týdnem začalo několikaměsíční klání o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Informovala o tom agentura Reuters. V Iowě hlasování provázely velké technické problémy a Sanders tam těsně prohrál s bývalým starostou South Bendu v Indianě Petem Buttigiegem. Ten o kontrolu výsledků také požádal.

Washington (Aktualizováno: 21:33 10. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký senátor Bernie Sanders | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

„Kontrola je jen prvním krokem v procesu,“ uvedl v prohlášení Jeff Weaver, poradce Sandersovy kampaně. „Je to nezbytná součást zjišťování, zda Iowané mohou důvěřovat konečným výsledkům stranických shromáždění,“ dodal.

Demokratickou stranu v Iowě, která má audit na starosti, o prověrku některých výsledků požádala i Buttigiegova kampaň. Ta podle televize CNN uvedla, že je to reakce na Sandersův krok.

Iowa sečetla všechny hlasy. Na prvním místě je těsně Buttigieg, pro Sanderse ale hlasovalo více lidí

Číst článek

Buttigieg podle aktuálních propočtů získal 14 ze 41 iowských delegátů, kteří na červencovém sjezdu Demokratické strany budou spolu s delegáty z dalších států vybírat oficiálního stranického kandidáta pro prezidentské volby.

Sanders se po prvním stranickém střetu může opřít o 12 delegátů, senátorka Elizabeth Warrenová o osm delegátů, bývalý viceprezident USA Joe Biden o šest delegátů a senátorka Amy Klobucharová o jednoho delegáta.

Stranická shromáždění v Iowě, na kterých demokraté svého zájemce o prezidentskou nominaci vybírali, mají velmi komplikovaná pravidla. Orientaci ve výsledcích zkomplikovaly také technické potíže, které bránily rychlému sečtení hlasů. Řada médií a také šéf celostátního vedení Demokratické strany Tom Perez poukázali na nejasnosti sčítání a hlášení výsledků.

Sanders ještě na konci minulého týdne naznačoval, že o kontrolu výsledků žádat nebude, v pondělí ale jeho kampaň o audit požádala. Ověřit chce výsledky v necelých třech desítkách okrsků. Slibuje si od toho, že po nápravě chyb získá Sanders ještě jednoho delegáta.

Buttigieg k možným nejasnostem před týdnem řekl, že rozhodnutí o možné kontrole ponechává na Demokratické straně. V reakci na Sanderse ale Buttigiegova kampaň požádala o prověrku zhruba 70 z necelých 1700 okrsků. Od kontroly očekává, že si Buttigieg v konečných číslech polepší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme