Kanada 0:0 Česko

V čele Mongolska stane zápasnická hvězda. Novým prezidentem byl zvolen Khaltmaa Battulga

Byznysmen a bývalý zápasník sambo Khaltmaa Battulga vyhrál prezidentské volby v Mongolsku. Po sečtení 87 procent hlasů získal podle agentury Reeuters asi 51 procent, zatímco jeho soupeř jen 41. Kandidát opoziční Demokratické strany je realitním magnátem a mongolskou sportovní legendou.

Ulánbátar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Khaltmaa Battulga zvítězil v mongolských prezidentských volbách | Zdroj: Reuters

Čtyřiapadesátiletý Khaltmaa Battulga vlastní hotel, zábavní park motivovaný životem Čingischána a podniká i v potravinářském průmyslu. V politice působil jako poslanec parlamentu, ministr dopravy a ministr pro výstavbu.

„Vyhrálo Mongolsko. Okamžitě začnu pracovat na řešení ekonomických problémů a na oddlužení občanů,“ řekl budoucí mongolský prezident.

V kampani Battulga sliboval, že s k občanům dostane víc peněz z těžby mongolského nerostného bohatství a že se pokusí snížit vysoký státní dluh a řešit i osobní zadlužení občanů.

Rychlý ekonomický růst, pak propad

Země je bohatá na uhlí, měď nebo zlato. Těžební boom na začátku desetiletí Mongolsko katapultoval do pozice nejrychleji rostoucí světové ekonomiky s až 18procentním růstem HDP. Vývoj se pak ale obrátil. Loni v srpnu byl Mongolský tugrik nejslabší světovou měnou.

Battulgovým soupeřem v prezidentské volbě byl Mieygombo Enkhbold. Na protest proti oběma kandidátům Mongolové podle agentury Reuters odevzdali asi 100 tisíc prázdných hlasovacích lístků.

V parlamentu bude Battulga bojovat s politickými konkurenty, většinu v něm totiž má Mongolská lidová strana.

David Bernardy, Reuters Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme