V Rusku už rok platí jen letní čas, Putin to chce znovu změnit

Rusko před rokem z rozhodnutí prezidenta Dmitrije Medvěděva zrušilo pravidelné změny času a zůstalo celoročně u letního. S návratem Vladimira Putina do Kremlu by se to však mohlo znovu změnit. Mezi Rusy totiž sílí hlasy těch, kteří by rádi znovu dvakrát ročně přeřizovali hodinky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva, Kreml | Foto: CC SA 1.0, Vladimir Rudakov

Téma změny času se znovu objevilo během kampaně před prezidentskými volbami. Vladimír Putin, který se v květnu vrátí do prezidentského úřadu, se během kampaně nechal slyšet, že mu „věčné léto“ zavedené současnou hlavou státu Medvěděvem nevyhovuje.

Stejně jako mnoho dalších Rusů si premiér postěžoval, že se mu v zimě ráno špatně vstává. S tím, jak Rusko zrušilo zimní čas, se rozednívá o hodinu později. Na vrcholu zimy to bylo až kolem desáté hodiny dopolední a stmívat se začíná o šest hodin později. Mnozí Rusové si od Putinových náznaků slibují, že by se vše mohlo změnit ke starým pořádkům.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rusku se ozývají hlasy volající po návratu k pravidelným změnám času, informuje zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Prezident Medvěděv loni ohlásil tuto podstatnou změnu jen tak mimoděk, během tiskové konference k úplně jinému tématu. Když se ho zaskočení novináři ptali, co ho k rozhodnutí vedlo, hlava státu argumentovala zdravotními důvody a stížnostmi mnohých Rusů, že změny času působí negativně na biorytmus.

Už proslulý je v Rusku prezidentův citát, že přeřizování hodinek sem a tam škodí zdraví a mate lidi i hospodářská zvířata. Medvěděv doslova řekl, že třeba krávy nemají vůbec šanci pochopit, proč dojičky najednou přicházejí v jinou dobu. Na toto téma se poté v Rusku objevila celá řada vtipů.

Lenka Kabrhelová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme