Ve 3.00 se hodiny posunou zpátky na 2.00, noc tak bude o hodinu delší. Kdo bude v době změny času cestovat veřejnou dálkovou dopravou, bude na cestě o hodinu déle.
Vláda potvrdila, že Česko dál bude střídat letní a zimní čas jako dosud. Proč se země Evropské unie nedokázaly shodnout na slibovaném jednotném čase? Odpovídá socioložka Dana Hamplová.
V neděli ve 02.00 se ručičky hodinek posunou na 03.00. Letní čas bude platit následujících sedm měsíců. Poslední říjnový den se pak opět vrátí standardní středoevropský čas, takzvaný zimní.
Hovory o konci letního času zkomplikovala pandemie koronaviru. Všímá si toho Regionální deník. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Kvůli dopadům na lidské zdraví by byl podle expertek z Akademie věd vhodnější standardní – zimní čas. Letní čas by totiž v zimním období prodloužil zhruba o hodinu ranní absenci denního světla.
Pravidelná změna času je zavedená ve většině evropských zemí, příští rok by se už ale letní a standardní čas (taky označovaný jako zimní) střídat nemusely.
Pro zrušení času je podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK až 70 procent obyvatel Česka. Pravidelná změna času je zavedena třeba ve většině států Severní Ameriky i většině evropských zemí.
Podobný aprílový žert jako ten od Českého rozhlasu, vytvořila i další média. Například server iDNES informoval, že sportovkyně Martina Sáblíková se dočká své přislíbené haly.
Na začátku roku 1979 se ještě posouvaly ručičky hodin z půlnoci na jednu hodinu ranní. To bylo ale spíš anomálií. Později se ustálilo posouvání mezi druhou a třetí ráno.
I když by se mohlo stát, že na přírodu nemá formální změna času vliv, není to tak úplně pravda. Při posunu času každý půlrok skokově přibyde zvířat sražených na silnicích.
V noci na neděli začne platit letní čas. Ve 2.00 se hodiny posunou o 60 minut dopředu, noc tak bude o hodinu kratší. Změna času zpozdí několik dálkových i regionálních vlakových spojů.
Pro zrušení je třeba poslanec Josef Hájek z hnutí ANO: „Původně byla úprava z toho titulu, že byla úspora elektrické energie. A to již dnes není relevantní.“
„Rakouské předsednictví navrhlo posunutí tohoto zrušení až na rok 2021, což je věc, která by měla asi podporu ČR,“ sdělil senátorům ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).
Leckdo si jistě bude ještě pamatovat na pana Stanislava Pecku, který v 90. letech všemožně usiloval o zrušení letního času. Mimo jiné i proto, že kvůli němu musí coby pekař dříve vstávat.
Jako příklad premiér Andrej Babiš (ANO) zmínil to, že „se dětem nechce chodit v létě spát, kdy je ještě po 21.00 světlo.“ Variantu doporučují i vědci, kteří se zabývají výzkumem biologických rytmů.
Portugalsko, Řecko a Británie se vyslovily proti nápadu, aby bylo povinné střídání času ukončeno. Kypr, Nizozemsko, Dánsko, Irsko či Francie prý zatím na věc nemají jednoznačný názor.
Zatímco v Evropě se schyluje ke zrušení povinného střídání času, v Japonsku možná kvůli olympijským hrám v Tokiu 2020 speciální letní čas zavedou. MOV navrhnul posunutí času o dvě hodiny.
Evropská komise předpokládá, že naposledy se v Evropské unii povinně změní středoevropský čas na letní 31. března 2019. Plyne to z jejího návrhu na konec celoevropské povinné změny času už příští rok.
Aby občané Evropské unie mohli přestat každý půlrok posouvat ručičky na hodinách, museli by s návrhem Evropské komise souhlas vyjádřit ještě poslanci Evropského parlamentu a jednotlivé členské státy.
Říká se, že změna času může narušit spánek nebo obecně chod dne. Proč tomu tak je a jak z toho ven, vysvětluje pro Radiožurnál bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová.