Ve Venezuele zatkli za údajné protivládní spiknutí majitele řetězce lékáren

Ve Venezuele zatkli majitele řetězce obchodů s léky Farmatodo za údajné protivládní spiknutí. Prezident Nicolás Maduro prohlásil, že se podíleli na ekonomické válce proti vládě a lidu. Údajně vytvářeli uměle fronty a snažili se tak podkopávat důvěru v socialistickou vládu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelští zákazníci se potýkají s nedostatkem zboží, na snímku čekají ve frontě uvnitř supermarketu v Caracasu | Zdroj: Reuters

Vláda oznámila, že zahajuje na podnět tajné služby řízení proti řetězci Farmatodo, který má v zemi 136 poboček jakýchsi večerek s lékárnou. Zásah má starosti vládní orgán nazvaný Generální štáb proti ekonomické válce.

Zatčení majitelů oznámil sám venezuelský prezident v přímém přenosu, když otevíral novou silnici v jednom spolkovém státě

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Venezuele zasáhli proti řetězci lékáren, údajně uměle vytvářely fronty. Podrobnosti a další souvislosti od zpravodaje Davida Koubka

„Včera jsme odhalili jeden známý obchodní řetězec. Konspiroval a dráždil lid. Přišli jsme, obnovili jsme spořádaný prodej, předvolali jsme majitele, nasadili jsme jim pouta a jsou zavření. Za provokaci lidu, za ekonomickou válku,“ prohlásil prezident.

Řetězec se podle Madury teď začlení do sítě státních obchodů, zvané Mise Výživa. To prý zaručí, že bude fungovat bez front. Ty měly být umělé, majitelé prý nařídili, aby bylo otevřeno málo pokladen.

Minulý týden Maduro pohrozil čtyřem řetězcům supermarketů – řekl, že má zprávy od jejich zaměstnanců, že se tam uměle vyvolávají dlouhé fronty a chaos. Vyzval obchodníky, aby se zapojili do zvláštní „veřejno-soukromé“ prodejní sítě. Nespecifikoval ovšem, jak by měla vypadat.

Maduro viní podnikatele a opozici z ekonomické války

Venezuela se potýká s nedostatkem zboží, často i toho základního, a opozice z toho viní právě prezidenta a jeho stranu. Hlava státu pak mluví o ekonomické válce, kterou vedou podnikatelé spolčení s opozicí.

Cílem má být pád vlády a socialistické revoluce, kterou začal prezident Hugo Chávez. A zbraněmi mají být panika a nedostatek zboží, prý uměle vyvolané. V půlce ledna například zadržely úřady majitele distribuční firmy, která vytvářela ve skladech zásoby, což je už dva roky nelegální.

Podnikatelé a opozice nařčení z pokusu o puč odmítají: tvrdí, že za problémy můžou vládní regulace a že takové zásahy proti soukromému sektoru všechno ještě zhorší. Nedostatek často základního zboží – mléka, cukru, kuřat nebo dětských plen – se samozřejmě nelíbí lidem.

Minulou sobotu vyšli do ulic Caracasu na takzvaný pochod prázdných hrnců, před necelým rokem byly po celé zemi velké demonstrace – a lidé si stěžovali vedle špatné bezpečnosti právě na zdražování a čím dál prázdnější regály v obchodech.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme