Začalo to obrovským hlukem, jak když padá letadlo, popisuje z místa zemětřesení v Maroku přeživší Čech

Maročtí záchranáři se stále snaží vyprostit oběti sobotního zemětřesení. O život při něm přišlo nejméně 2000 lidí. V oblasti zemětřesení se nacházely i desítky Čechů. Mezi nimi byl i vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v Maroku, Jakub Atarsia. „V sobotu odpoledne jsme se byli podívat tady do okolních vesnic v horách a zjistili jsme, že v podstatě všechny lehly,“ popsal ve vysílání Radiožurnálu.

Maroko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům poničený zemětřesením v městě Amizmiz v Maroku

Dům poničený zemětřesením v městě Amizmiz v Maroku | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

Kde přesně jste byl v okamžiku zemětřesení v noci na sobotu?
Byl jsem poblíž města Urika, což je 30 minut jízdy od Marrákeše na sever. Nacházíme se na úpatí Atlasu. Když to přišlo, tak jsme se zrovna ukládali ke spánku. Bylo asi čtvrt na dvanáct v noci a v tu chvíli to celé vypuklo.

Zemětřesení v Maroku si vyžádalo nejméně dva tisíce obětí, země vyhlásila třídenní státní smutek

Číst článek

Jak silné byly otřesy? Zažil jste do té doby něco podobného?
Já jsem zažil silné otřesy v Indonésii, když jsem tam byl na cestách. Ale toto předčilo asi úplně všechno, co znám. Začalo to obrovským hlukem, jako když padá letadlo, takže jsme na začátku nevěděli, co se děje.

Asi po dvou vteřinách přišly otřesy a začalo to házet celým domečkem, ve kterém jsme pobývali. První myšlenka byla na naše malé dítě, které spalo a které jsme museli popadnout. Utíkali jsme ven všichni spolu.

Kam jste utíkali? Jak jste tu noc přežili?
Utíkali jsme tady před domeček, ve kterém jsme bydleli, na otevřené prostranství. Dceři je 10 týdnů.

Nejhorší na tom bylo, že když otřesy začaly, tak okamžitě přestala jít elektřina. Takže jsme ji poslepu hledali po místnosti. Vybíhali jsme ven, když to s námi házelo ze strany na stranu.

Pak jsme trávili noc venku. Hlásili další otřesy, takže jsme neměli odvahu jít zpátky na pokoj.

Dům zůstal stát?
Dům zůstal stát.  Naštěstí zůstal. Pak jsme si ráno všimli, že má praskliny ve zdech a ve stropě. Nicméně my jsme měli štěstí a měli štěstí i lidé kolem v okolních vesnicích, protože jsme ráno po rozednění zjistili, že jejich domy stojí. Takže jsme z toho vyvázli všichni se štěstím.

Jak jste na místě získávali zprávy? Zemřel tam někdo?
On totiž vypadl mobilní signál a internet. Nějakým způsobem začal jít asi v sedm ráno, když se rozednívalo, takže všechny informace jsme sbírali ústně. Byli jsme se podívat ještě tady do okolních vesnic. Okolní vesnice přímo v blízkosti toho našeho ubytování zůstaly stát. Lidé tam neumřeli.

Nicméně v sobotu odpoledne jsme se byli podívat do okolních vesnic v horách a zjistili jsme, že v podstatě všechny lehly. Tam těch obětí je hodně a potvrzovali nám to i místní včetně pracovníků, kteří tam přišli o rodiny a o známé.

Přeživší truchlí nad mrtvými a spí v ulicích. Marocký král po zemětřesení vyhlásil tři dny smutku

Číst článek

Dorazila do oblasti, kde teď jste, nějaká pomoc z větších měst? Jak je to tam organizované? Máte šanci se k nějaké pomoci dostat? Co vám chybí nejvíc?
Nám nechybí nic. Teče nám voda. Internet i telefony fungují. K té pomoci se úplně nedokážu vyjádřit, protože jsem to neviděl na vlastní oči.

V podstatě vydat se teďka do hor je nebezpečné, dochází tam k sesuvům půdy. Sbíráme informace z médií. Pomoc tam nějakým způsobem proudí. Nicméně v úplně odlehlých oblastech se stále nedokážou dostat do zničených vesnic.

My jsme tady slyšeli lítat vrtulníky, jezdit sanitky, takže v kostce takto.

Co budete teď dělat? Jaké máte plány s rodinou na nejbližší hodiny i dny? Zůstanete tam?
My jsme tady zůstali ještě jednu noc a vracíme se dneska do Rabatu, protože to je nějakých 300 km od epicentra. Tam očekáváme, že bude nejbezpečněji. Takže odjíždíme. Mám informace, že cesty jsou průjezdné, takže se sbalíme a pojedeme.

Patricie Strouhalová, ank Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme