Ostrovní stát Vanuatu zažil zemětřesení a dva cyklony během tří dnů. Silné cyklony přinesly vítr o ničivých rychlostech a přívalové deště. Podle humanitárních pracovníků je situace bezprecedentní.
Ještě v pondělí informovaly úřady o 99 mrtvých, v úterý k tomuto údaji přidaly dalších 100 obětí. Oběti jsou hlavně z města Blantyre, komerčního centra země.
Otřesy byly údajně citelné i v Egyptě a Libanonu. Epicentrum pondělních otřesů bylo v turecké provincii Hatay, kterou silně poškodily otřesy z pondělí 6. února.
OSN ve čtvrtek zveřejnila výzvu k poskytnutí jedné miliardy dolarů na pomoc pěti milionům lidí v Turecku. Sbírku s cílovou částkou 400 milionů dolarů na pomoc lidem v Sýrii, vyhlásila OSN v úterý.
Ženu a její dvě děti vyprostili ze sutin v jihoturecké provincii Hatay v Antakyi dokonce 228 hodin po ničivém zemětřesení. Všichni byli převezeni do nemocnice, informovala agentura Anadolu.
„Nedodržovaly se stavební normy, okrádal se stavební materiál. A je to důsledek politiky současné vlády, která si tímto způsobem snažila zavazovat developery,“ říká turkolog Tomáš Laně.
„Střechu nad hlavou máme, ale v noci je strašná zima. Také nic k jídlu nám ještě nikdo z vládní agentury neposkytl,“ vysvětluje Ali a okamžitě se obrací na tlumočníka: „Nebylo moc přísné?“
Turecké úřady v noci na sobotu a během odpoledne zaznamenaly dalších asi 800 úmrtí. Celková bilance silného zemětřesení v Turecku a v Sýrii tak přesáhla 25 000 obětí.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se omluvil pozůstalým, že nebylo v silách vlády zachránit všechny, kdo uvízli v sutinách. Připustil také, že reakce vlády nebyla tak rychlá, jak měla být.
Turecké úřady oznámily, že si katastrofa v zemi vyžádala nejméně 19 875 obětí. Podle páteční bilance syrské opozice 2166 mrtvých, dalších více než tisíc mrtvých hlásí syrská vláda.
„V místě katastrofy pracujeme převážně v Sýrii, kde válečnou situaci zkomplikovaly epidemie covidu a cholery a teď ještě tahle katastrofa,“ popisuje Kocian z Člověk v tísni.
Česká ambasáda v Turecku zatím nemá informace pouze o jediné české občance. Velvyslanectví už v pondělí pomáhalo skupině šesti Čechů, kteří jsou v zemi pracovně.
Po pondělním zemětřesení v Turecku a Sýrii zůstává mnoho lidí uvězněno pod troskami budov. Záchranáři se k nim ale nemohou dostat. Záchranné práce navíc komplikují nízké teploty.
Bidenovo rozhodnutí uvolní další federální pomoc pro obyvatele Kalifornie, která jim pomůže vypořádat se s následky katastrofy. Biden už na začátku tohoto týdne vyhlásil ve státě stav nouze.
Komplikace v letecké dopravě ve Spojených státech způsobené zimním počasím pokračují i po víkendu, největší měrou u letecké společnosti Southwest Airlines.
V okrese Doti podle policie pět lidí utrpělo zranění a zřítilo se osm domů. Nejméně dva lidé se pohřešují. Na místo vyrazil armádní záchranný tým, v pohotovosti jsou dva vrtulníky.
„Od ledna do května bylo v Pákistánu docela sucho. Léto zde běžně začíná v květnu, ale letos přišlo už v dubnu. A pak se najednou v červnu počasí změnilo,“ popisuje pákistánský novinář Khan.
Zatímco rybáři se snaží život v řece obnovit, viník ani po dvou letech od ekologické havárie nebyl potrestán - spis k případu od června leží u olomouckého krajského soudu.
Krize, která vypukla letos v létě, je zatím poslední extrémní meteorologickou událostí, která je často označována za jednu z nejzranitelnějších vůči změně klimatu.
Pracují v ní Ukrajinci, okupují ji Rusové. Záporožská jaderná elektrárna. Přes několikaměsíční ostřelování stále stojí, stále funguje. V jakém je ale stavu?
Zelenskyj kromě toho vyzval Rusko, ať okamžitě z elektrárny stáhne své vojáky. Ruská armáda elektrárnu okupuje od března, provoz elektrárny ale dál zajišťují ukrajinští pracovníci.