katastrofa

| ČTK |Zprávy ze světa

Řeka vypadala klidně, ale nebylo dne, kdy nepršelo, popisují sesuvy půdy Češi v Kolumbii

Předvečer, průběh a dozvuky sobotní tragédie na jihozápadě Kolumbie, kde si sesuvy půdy a záplavy vyžádaly více než 200 mrtvých, vylíčili svědci jako tragédii nejen s velkým počtem obětí, ale i obrovskými materiálními škodami. „Každý den prší a silnice jsou vymleté. Někde dokonce žádné nebyly,“ napsal Marek Jelínek, který se s několika dalšími Čechy v oblasti pohyboval. „Nedokážeme to úplně chápat, vždyť jsme tam před pár dny byli. Řeka vypadala ale klidně. Problém je, že ráno jsou obrovské lijáky, a pak navečer. Nebylo dne, kdy nepršelo. Prší i tady v Ekvádoru asi 180 kilometrů od (města) Mocoa,“ uvedl Jelínek.

Apokalypsa? Buď připraven! Největší bunkrové město světa láká ty, kdo plánují přežít

| mls |Zprávy ze světa

Když planetou otřese katastrofa a civilizace se zbortí, přežijí jen připravení, věří takzvaní preppeři - neboli lidé, kteří se aktivně připravují na úder apokalypsy. Právě na ně cílí největší bunkrové město světa. Vyrostlo v Jižní Dakotě na pozemku někdejší vojenské základny a zájemcům nabízí na 600 energeticky soběstačných, výbuchu vzdorných příbytků. Ti, kdo mají hluboko do kapsy, si ale rovnou mohou nechat zajít chuť.

|Rostislav Matulík |Zprávy ze světa

Špatné vyhlídky: ničivých povodní je oproti roku 1980 dvojnásobek, země přitom vysychá

Počet ničivých povodní v evropských zemích se od roku 1980 více než zdvojnásobil. Zatímco tehdy kontinent zažil 12 obrovských povodní, loni jich bylo třicet, uvedla na základě svých statistik největší světová pojišťovna Munich Re. Podle vědců jsou na vině klimatické změny. Obávají se, že v případě drastičtějšího oteplení budou do roku 2050 postihovat ničivé záplavy každoročně nejméně půl milionu Evropanů.

|Ivana Bernáthová, Jaroslav Skalický |Historie

Od největší železniční katastrofy v Česku uplynulo 55 let, zahynulo tehdy 118 lidí

Kvůli nepozornosti a nedbalosti posádky parního vlaku zahynulo před 55 lety mezi Hradcem Králové a Pardubicemi 118 lidí. Na jednokolejné trati nedaleko stanice Stéblová se vlak čelně střetl s motorákem přijíždějícím z Pardubic. Pět vozů ze šesti tehdy těžká parní lokomotiva zcela zdemolovala. Stále se jedná o největší železniční tragédie na českém území.

|David Koubek, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Města pod protrženými hrázemi v Brazílii čekají vlnu bahna, 800 tisíc lidí je bez vody

S následky protržených hrází nádrže u dolu na železnou rudu v Brazílii se potýkají města několik set kilometrů daleko. Výpadek dodávek pitné vody se už dotkl 800 tisíc lidí v údolí řeky Rio Doce. Hasiči a vojáci našli necelý týden po katastrofě osmou oběť, dále ale v oblasti pátrají. Oficiálně je pohřešovaných 21 lidí. Příčina nehody se stále vyšetřuje.