Západní pobřeží Ekvádoru dnes postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Podle ekvádorského prezidenta jsou hlášené pouze mírné materiální škody, varování před tsunami úřady nevydaly. Oblast se ještě vzpamatovává z otřesů, při nichž před měsícem zahynulo přes 660 lidí.
Loňské zemětřesení v Nepálu za sebou nechalo spoušť a tisíce mrtvých. Bylo nejhorším, jaké himalájské země zažila za posledních 80 let, a patřilo i mezi nejničivější zemětřesení světa posledních dekád. Nepál leží v seismicky velmi aktivní oblasti, a tak je jisté, že podobná zemětřesení se budou opakovat. Počítají s tím i samotní Nepálci.
Rio de Janeiro se pomalu chystá na letní olympijské hry, které budou za necelé dva roky. Desetimilionové město čeká skoro 500 tisíc návštěvníků, a nesmí proto nic nechat náhodě. Spoléhá mimo jiné na jakýsi centrální mozek města – operační středisko, které zajišťuje co nejplynulejší chod obrovského města včetně běžných komplikací i rozsáhlých krizových situací.
Při záplavách v indonéském hlavním městě Jakartě zemřeli již čtyři lidé. Stovky tisíc lidí přišly o domov. Některé části metropole jsou zcela pod vodou. Nejezdí tam vlaky, městská doprava ani osobní auta.
Nedaleko východního pobřeží Filipín udeřilo zemětřesení o síle 7,6 stupně Richterovy škály. Pro část ostrovů v Tichém oceánu odborníci vydali varování před cunami, které ale později odvolali, aniž by přílivové vlny zasáhly pobřeží.
Nejméně 32 lidí zemřelo v Jižní Koreji při sesuvech půdy po prudkých deštích. Třináct osob pohřbilo bahno v hornaté oblasti na severu země, dalších šest zahynulo v okolí hlavního města Soulu. Po minimálně pěti místních obyvatelích se podle jihokorejské záchranné agentury stále pátrá.
Na Filipínách zahynulo při ničivých bouřích a povodních minimálně 9 lidí. Tisíce dalších musely opustit své domovy. Oblast Luzon na severu země je z velké části pod vodou. Podle filipínských medií jde o největší povodně za posledních pět let. Bouře a lijáky navíc nemají přestat ani v dalších dnech.
|Robert Mikoláš, Martin Hromádka, Barbora Kreuzerová|Zprávy ze světa
Japonsko podcenilo hrozbu tsunami pro nukleární reaktory. Uvádí to zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Experti ale na druhé straně ocenili Tokio za řešení jaderné havárie ve Fukušimě.
Téměř zničené je španělské město Lorca na jihovýchodě země po včerejším zemětřesení. Otřesy o síle přes pět stupňů Richtera zabily nejméně devět lidí a dalších asi 150 zranily. Ve městě teď lidé zjišťují, jaké konkrétní škody jim zemětřesení způsobilo.
Při včerejším zemětřesení na jihovýchodě Španělska podle posledních údajů zemřelo osm lidí. Téměř dvě stovky dalších lidí utrpěly zranění. Tisíce obyvatel nejpostiženějšího města Lorca v oblasti Murcia strávily dnešní noc ze strachu před dalšími otřesy v ulicích.
Už sedm let posílají Češi peníze prostřednictvím dárcovských esemesek (DMS). Společný projekt Fóra dárců a tří českých mobilních operátorů odstartoval na Velikonoce roku 2004 v souvislosti s akcí Pomozte dětem. Od té doby si Češi „déemesky“ velmi oblíbili, potvrzuje ředitelka Fóra dárců pro dárcovské a nadační programy Klára Šplíchalová.
Problémy ve výrobě u japonských automobilek pokračují. V Severní Americe omezila Toyota, největší světový současný výrobce automobilů, přesčasovou a sobotní výrobu, v Číně jedou továrny na půl výkonu a nově bude omezena výroba v Brazílii a Argentině.
V roce 2010 zemřelo na následky živelních katastrof více než 300 tisíc lidí. Vyplývá to z dat největší světové švýcarské zajišťovny Swiss Re, která zároveň uvádí, že se jedná o nejvyšší číslo od roku 1976. S tím také souvisí škody na majetku. Pojišťovny vyplatili v roce 2010 rekordních 43 miliard dolarů. Rok 2011 bude navíc asi ještě horší.
V okolí poškozené jaderné elektrárny Fukušima se opět zvýšila míra radiace. Rozrostl se také seznam kontaminovaných potravin. Úřady v pětatřicetimilionovém Tokiu zároveň oznámily, že voda v městském vodovodu je kvůli vysoké radioaktivitě nevhodná pro děti.
Japonsko se postará o děti rodičů zabitých při zemětřesení a následné vlně tsunami. Tokio nyní chce zjistit přesný počet sirotků a co nejrychleji je umístit do dětských domovů nebo jim najít náhradní rodiče. Přírodní katastrofa si zatím vyžádala 9300 mrtvých, dalších téměř 14 tisíc lidí se pohřešuje.
Japonsko hlásí už 8600 obětí ničivého zemětřesení a následné vlny tsunami. Dalších téměř 13 tisíc lidí se stále pohřešuje. Za zázrak proto všichni označují nalezení dvou živých lidí, které v neděli objevili policisté ve zničené obci Išinomaki. Nepřetržitě také pokračuj práce v poškozených reaktorech jaderné elektrárny Fukušima 1.
Japonsko bojuje s časem, aby zvládlo kritickou situaci ve Fukušimě. Nad tamní jadernou elektrárnou dnes opět stoupal kouř. Technici zvažují i zabetonování bloků po vzoru Černobylu, prioritou je ale nadále ochlazení přehřátých reaktorů. Japonská jaderná agentura mezitím zvýšila stupeň nebezpečí v elektrárně na pátý stupeň ze sedmibodové škály.
O osudu zhruba čtyř stovek cizinců v Japonsku se stále nic neví. Informace o nich nemají ambasády ani japonské ministerstvo zahraničí. Píše to dnes deník Japan Times. Celkový počet obětí pátečního neštěstí pak podle japonské policie stále roste, poslední bilance hovoří o více než 14 tisících mrtvých a pohřešovaných.
Japonsko se po páteční katastrově potýká nejen s akutním ohrožením v podobě poškozené jaderné elektrárny Fukušima, ale i s nedostatkem elektřiny. Metropole Tokio dokonce varuje před masivním výpadkem proudu.
Japonsko dál řeší akutní problémy spojené s poškozením jaderné elektrárny Fukušima. Ve třetím reaktoru opět začal stoupat tlak. Právě tento reaktor jako jediný ze čtyř ve Fukušimě funguje na smíšené palivo obsahující i vysoce nebezpečné plutonium. Do boje s katastrofou se dnes zapojily i vrtulníky.
Dva armádní speciály s českými občany evakuovanými z Japonska přistály ráno na pražském letišti Kbely. Letadla přivezla víc než 100 lidí, kteří využili možnost opustit zemi postiženou zemětřesením a vlnou tsunami. Přímo na letišti prošli pasažéři kontrolou na případnou radiaci, žádné zvýšené hodnoty ale vojáci nezaznamenali.
Situace po katastrofě v Japonsku straší Američany. Hlavně na pobřeží Tichého oceánu se rychle vyprodávají zásoby jodových tablet, které mají zmenšit riziko při případném radioaktivním ozáření.
Cena elektřiny v Evropě roste. Může za to rozhodnutí německé vlády o dočasném odstavení sedmi jaderných reaktorů. Podle deníku Financial Times v Německu ceny elektřiny, kterou producenti dodají do sítí v dubnu, vzrostly dokonce o 17,9 procenta.
Na letišti v Tokiu už jsou někteří Češi, kteří se zítra vrátí vládními speciály domů. Letadla večer vyslala do Japonska vláda premiéra Petra Nečase. Na jejich paluby se dohromady vejde asi 130 lidí. Přednost dostaly ženy a děti.
Mimořádně silné zemětřesení a následné vlny tsunami napáchalo v Japonsku obrovské materiální škody, počet obětí je však s ohledem na rozsah katastrofy poměrně nízký. Zatím hovoří agentury o stovkách obětí. Japonci jsou totiž na otřesy zvyklí a dobře připravení.
Nejsilnější zemětřesení v historii Japonska zabilo několik desítek lidí a způsobilo vlnu tsunami, která se žene Tichým oceánem. Japonské pobřeží zasáhly až desetimetrové vlny. Pobřežní oblasti evakuují úřady také na Filipínách, Tchaj-wanu, Havaji nebo v Rusku. Vlna je vyšší než řada pacifických ostrovů, které by mohla smést úplně.
Voda v zaplaveném australském městě Brisbane klesá a obyvatelé začínají odklízet následky katastrofálních povodní. Po týden trvající kalamitě v okolí třetího největšího australského města se nadále pohřešuje více než padesát lidí. Počet obětí stoupl na 16.