Na ostatcích obyvatel Québecu ze 17. a 18. století vědci studovali přítomnost chudokrevnosti neboli anémie. V plusovém pořadu Laboratoř debatovali antropologové Anna Pankowská a Lukáš Friedl.
Jsou v ní části mozkové tkáně pacientů zemřelých třeba na Alzheimerovu nebo Parkinsonovu nemoc. Podle vědců může zkoumání takových vzorků pomoci najít účinný lék na zatím nevyléčitelné choroby.
„Nejvyšší intenzita infekcí je především v oblastech, kde byla pozorována tato gastrointestinální onemocnění. A ty rozdíly jsou dost markantní, v řádu tisíců vajíček," prozrazuje doktorka Petrželková.
Internet přinesl lidstvu okamžitý přístup k informacím z celého světa. Zjednodušil sice náš život, ale také ho komplikuje. Vědci přišli na to, že surfování po síti způsobuje nové psychické poruchy.
Letošní zima je pro včely nepříznivá a hrozí, že bude málo medu. Prozatímní odhady říkají, že včelaři přijdou až o třetinu včelstev. Chovy včel v České republice decimuje nemoc varroáza a virová onemocnění. Postižení je přitom větší v nižších nadmořských výškách.
Jako nejstarší doložený případ vraždy na světě charakterizuje BBC případ pravěkého muže Ötziho. Zabil ho šíp. Jeho mimořádně dobře zachované tělo se našlo v roce 1991 v italských Alpách. Muž přezdívaný Ötzi žil asi před pěti tisíci třemi sty lety. Vědci teď zveřejnili jeho genetickou výbavu. Zjistili například, že měl hnědé oči i vlasy a krevní skupinu nula.
Homosexuálové stále patří mezi nejčastější oběti viru HIV. Letos tvoří přes 66 procent nových případů, v dlouhodobém průměru přitom představují 55 procent všech zjištěných infekcí.