Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz se vrátil ze své první služební cesty v roli ministerského předsedy. V Bruselu a Londýně se snažil rozptýlit pochybnosti o proevropské politice nové polské vlády.
Demokratická unie a Unie svobody se od 1. ledna sloučí do jedné strany. Rozhodli o tom v sobotu delegáti Republikového shromáždění Unie svobody, a to drtivou většinou hlasů. Podobné rozhodnutí přijal i sjezd Demokratické unie už před čtrnácti dny. Podle předsedkyně unionistů Hany Marvanové posílí tato integrace pozici strany v rámci čtyřkoalice i její šance v blížících se volbách.
|Milan Fridrich, Marika Táborská, Martin Hromádka|Zprávy ze světa
Evropská unie se snaží rozhýbat blízkovýchodní proces. Palestinský vůdce Jásir Arafat v Bruselu vyzval Západ, aby zesílil svůj tlak na mírové řešení konfliktu na Blízkém východě. Arafat to prohlásil po setkání s předsedou Evropské komise Romanem Prodim. Oba politici se shodli, že mírový proces na Blízkém východě musí probíhat za účasti Spojených států, Evropské unie, Ruska a OSN.
Rozpočtový výbor Evropského parlamentu pozastavil část předvstupní pomoci Evropské unie pro Slovensko. Patnáct milionů euro bude opět uvolněno v případě, že Slovensko prokáže zlepšení systému finanční kontroly. Rozhodnutí souvisí s aférou možného zneužívání prostředků Eurofondů, kvůli níž byl před časem ze svého postu odvolán vicepremiér Hamžík.
Předseda Demokratické unie Ratibor Majzlík zůstává ve funkci i po dnešních volbách stranického vedení. V čele strany ho potvrdily hlasy 113 ze 198 delegátů 7. sněmu strany, který se dnes koná v Praze. Majzlíkova protikandidátka, místopředsedkyně DEU Alena Hromádková, získala 82 hlasů.
Většinou s pochopením přijali představitelé KDU-ČSL, Unie svobody a DEU rozhodnutí ODA nominovat mezi kandidáty na společného leadera čtyřkoalice místopředsedu aliance Michaela Žantovského. I když se politici o Žantovském vyjadřovali diplomaticky, někteří z nich připustili, že jeho šance stanout v čele čtyřkoalice nejsou příliš reálné.