Firma se specializuje na výrobu autodílů. Náklady na celou fotovoltaickou elektrárnu vyčíslila společnost Aisan Industry Czech, s.r.o. na 42 milionů korun za celkem 3500 panelů.
Šéf generálního ředitelství pro ochranu životního prostředí loni na podzim vydal kladné rozhodnutí pro další těžbu v dole až do roku 2044, a uzavřel tak proces posuzování vlivu dolu na prostředí.
„Jednou snad uvidíme laserové elektrárny, kde termojadernou reakci zapínáte a vypínáte laserem. Vzhledem k tomu, že používáte vodík, je to nevyčerpatelný zdroj energie, totálně čistý.“
„Elektrárna bez proudu je nahatá. To znamená, že zdroje elektřiny zajišťují, že bude fungovat chlazení,“ říká v pořadu Osobnost Plus jaderná fyzička Dana Drábová.
Lidé v Československu se lidé slunili venku, pochodovali v prvomájových průvodech, zatímco v sousedním Rakousku se likvidovala dětská venkovní pískoviště, nesmělo se pít mléko.
„Obdrželi jsme podněty od více než sta subjektů. Všemi jsme se pečlivě zabývali, řadu z nich jsme také zohlednili,“ řekl serveru iROZHLAS.cz náměstek ředitele NÚKIB Tomáš Krejčí.
ČEPS vůbec poprvé aktivoval takzvaný omezovací plán, to znamená, žev pondělí odpojil na dvě hodiny výkon fotovoltaických elektráren ve výši celkem 400 megawattů.
Zvuky výbuchu slyšeli ukrajinští zaměstnanci elektrárny, kteří navzdory okupaci v atomovém zařízení dále pracují. „Rusové se však snažili pracovníky ‚uklidnit‘ a stopy rychle skrýt,“ tvrdí společnost.
„Je to soukromoprávní spor a doporučujeme, aby se lidé obrátili na soudy, a to ideálně co nejdříve. Nebo věc řešili mimosoudní cestou,“ upozorňuje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
Pro každý reaktor je třeba provést určité modifikace paliva. To je součástí analýzy a prezentace jeho vhodnosti státnímu jaderném dohledu. Je třeba prokázat, že je palivo bezpečné.
„Všechny velké tepelné i vodní elektrárny byly poškozeny,“ popsal šéf společnosti Ukrenergo. A nejde jen o velká zařízení. Ruské útoky poškodily více než 50 procent celé energetické infrastruktury.
„Máme jedinečnou příležitost položit základy dalšího výzkumu. A ten by mohl přinést odpověď na otázku: jak se dá v takových podmínkách přežít? Jaké změny v DNA to umožní?“ říká genetička Ostranderová.
V Národním divadle se k vytápění prostorů využívá teplo z diváků i zářicích reflektorů. Na procesu se podílí i fotovoltaická elektrárna na střeše. Důvodem je snaha o šetření peněz.
„Ta místa jsou skutečně jedna z nejstřeženějších v republice a nepodívá se tam ani většina zaměstnanců,“ přibližuje mluvčí. Prohlídka je možná přímo z Dukovan.
Podobné incidenty pozorovatelé Mezinárodní agentury pro atomovou energii, kteří jsou v elektrárně od září loňského roku, hlásí vídeňskému ústředí v posledních dnech a týdnech téměř denně.
„Investujeme ročně více než pět miliard jenom na úpravy distribuční soustavy, které směřují k vyšší připojitelnosti,“ říká místopředseda představenstva společnosti ČEZ Distribuce Radim Černý.
Vědcům se poprvé v historii podařilo získat z jaderné fúze víc energie, než do ní vložili. Je to důležitý krok na cestě k elektrárně, která bude vyrábět čistou elektřinu bez radioaktivního odpadu.
Až nastanou mrazy a zvýší spotřebu elektřiny, bude nutné čas od času na dvě hodiny odpojit od sítě celé regiony. S takovým varováním předstoupila francouzská vláda před obyvatelstvo.
Raketomety Grad jsou podle Enerhoatomu vedle skladu vyhořelého paliva, který se nachází blízko šestého bloku elektrárny. Rusové je mohou použít k útokům na druhé straně řeky Dněpr.
Česko se před třemi lety přihlásilo k programu Zelená energie. Ale při pohledu na české výsledky lze označit Green Deal za pouhou hračku politiků, případně nástroj energetiků na čerpání dotací.
Vřesová má jednu z nejvyšších nezaměstnaností v Karlovarském kraji. Když před dvěma lety začala propouštět hnědouhelná elektrárna, zůstal tu bez práce každý pátý.
Jak velké nebezpečí hrozí v souvislosti s ruskými útoky na ukrajinská jaderná zařízení ? Hostem Českého rozhlasu Plus je Vladimír Wagner z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd.
První modulární blok má vyrůst v Temelíně, v areálu stávající jaderné elektrárny. Firma spoléhá na to, že lidé jsou tam na reaktory zvyklí a problém s nimi mít nebudou.
Gabčíkovo, přezdívané slovenské moře, je ale zdrojem národní hrdosti a je považované za slovenské rodinné stříbro. Osm vodních turbín pokryje až 10 procent spotřeby elektřiny země.
Rusové se podle institutu budou snažit zakrýt své stažení z oblasti a zároveň tak budou chtít zabránit ukrajinským silám, aby je pronásledovaly hlouběji do Ruskem okupované Chersonské oblasti.