Cílem je vypátrat, a poté digitalizovat nejstarší zvukové nahrávky v češtině, které vznikaly právě v Americe. V Chicagu například v minulosti na jedné ulici prodávali tři obchodníci z Čech hudebniny
Sběratel Filip Šír pátrá po starých zapomenutých nahrávkách českých krajanů v USA. Upozorňuje však, že i doma na půdě můžeme nalézt staré gramofonové desky.
Gramodesky slaví v posledních letech velký návrat. Britský obchodník si řekl, že tohle médium by se dalo kromě poslechu a mixování hudby využít také k ukládání mrtvých.
Před 67 lety vznikla první dlouhohrající vinylová deska známá jako "elpíčko". V roce 1948 ho na hudební svět přivedla americká nahrávací společnost Columbia Records. Od konce 80. let gramofonovou desku postupně nahradily disky CD a z trhu téměř vymizela. Dnes ale zájem o „elpíčka“ znovu roste.
Vinyly jsou znovu v kurzu a právě dnes mají svůj den. Třetí dubnová sobota totiž už tradičně patří nezávislým obchodům s deskami po celém světě. Svátek těch, kteří na gramofonové desky nedají dopustit, už překročil i české hranice, takže se ho účastní také některé tuzemské obchody s LP. Zájem o vinyly dnes mají vzbudit početné reedice desek vydané speciálně u této příležitosti. Record Store Day po celém světě doprovázejí i živá vystoupení umělců.
Praha a střední Čechy znají svého podnikatele roku 2012. Stal se jím Zdeněk Pelc, zachránce klasických vinylových desek. Jeho firma je dnes světovou jedničkou v jejich výrobě.
Máte doma gramofon? A nakupujete svou oblíbenou hudbu na vinylu? Pak by vás mohlo zajímat, jak se takový plastový kotouč se záznamem hudby rodí na svět.