Hurikán Oscar v noci z neděle na pondělí dorazil nad východní Kubu a později zeslábl na tropickou bouři, informovalo americké Národní středisko pro hurikány (NHC).
Několikahodinové výpadky elektřiny jsou na Kubě časté a postihují celou zemi včetně hlavního města Havany. Důvodem je zastaralá a nedostatečně udržovaná energetická infrastruktura.
Podobné nehody se stávají relativně často kvůli špatné údržbě budov. Podle posledních oficiálních údajů z roku 2020 bylo 37 procent z 3,9 milionu kubánských domů ve špatném nebo velmi špatném stavu.
Kubánské ministerstvo zahraničí v prohlášení odsoudilo žoldnéřství a odmítlo, že by se Kuba jakkoliv účastnila války na Ukrajině. Moskva zatím obvinění nijak nekomentovala.
Nedostatek paliva na Kubě způsobil také zrušení prezenční výuky na několika univerzitách, přeplněné autobusy a lidi čekající marně na zastávkách kvůli zrušení řady spojů.
O 470 parlamentních křesel se v kubánských volbách uchází 470 kandidátů, většina z nich jsou členy kubánské komunistické strany. Hlasování není povinné, ale opozice se voleb nesmí účastnit.
Kubánští představitelé jednají v Moskvě od soboty a podle ruského ministerstva hospodářství Havana projevila zájem o dovoz ropy, hnojiv či obilí. Delegace bude pokračovat do Turecka a Číny.
Zákon propaguje „lásku, péči, citlivost, respekt a harmonii pro naše rodiny,“ uvedl před hlasováním v parlamentu ministr spravedlnosti Oscar Manuel Silvera. Mezi oponenty změny jsou mnohé církve.
Luis Manuel Otero Alcántara a Maykel Castillo jsou obžalovaní z narušení veřejného klidu. K jejich propuštění vyzvaly organizace na ochranu lidských práv.
Kubánská vláda manifestace nepovolila s tvrzením, že za pořadateli stojí „imperialistická strategie USA“, jejímž cílem je rozvrátit komunistický režim na ostrově.
Jako havanský syndrom jsou označovány zdravotní potíže diplomatů USA, které v posledních letech postihly ve světě na 200 lidí. Spekuluje se, že příznaky může způsobit třeba útok akustickými zbraněmi.
Už minulý týden Bílý dům uvalil sankce na kubánského ministra obrany Álvara Lópeze Mieru a na zvláštní útvar ministerstva vnitra známý jako černé barety.
Podle Psiphonu počet kubánských uživatelů proticenzorního nástroje odpovídá asi 20 procentům všech Kubánců používajících internet. Software si mohou lidé stáhnout na Google Play nebo Apple Store.
Demonstranti se dožadují svobody na komunistickém režimu. Mnozí z nich házeli kamení na policejní vozy a s policisty se pouštěli do šarvátek. Demonstrace odsoudil prezident Miguel Díaz-Canel.
Demonstrace, které jsou na Kubě neobvyklé, přichází v době, kdy se země potýká s rekordními počty nových případů koronaviru. Podle opozice jde o největší protivládní protesty za skoro 30 let.
Podle nejnovějších opatření nesmějí bary ani restaurace nabízet ke konzumaci na místě žádné jídlo či alkoholické nápoje, musejí rovněž zavřít do osmé hodiny večerní.
Více než 20 lidí si po pobytu v domech diplomatů a dvou hotelech stěžovalo na poškození sluchu, bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. Příčina potíží je dodnes nejasná.
Kubánská ministryně obchodu Betsy Díazová Velázquezová ze zhoršení hospodářské situace obvinila administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, která zpřísnila obchodní embargo na Havanu.
Fotografický aparát za více než 570 000 korun v jednom havanském obchodu? To je 850krát více, než činí průměrná mzda Kubánců, jejichž země nyní nabízí majetným návštěvníkům luxusní turistiku.