Volby na Kubě: 470 křesel pro stejný počet kandidátů a zakázaná účast pro opozici

Na Kubě v neděli večer skončily parlamentní volby, ve kterých se o 470 křesel ucházel stejný počet kandidátů. Většina z nich je z Kubánské komunistické strany (PCC), jediné povolené strany v zemi. První odhady uvádí, že k urnám přišlo 70,33 procenta voličů, což je mírný nárůst proti listopadovým obecním volbám. Podle opozičních pozorovatelů úřady porušovaly volební zákon. Údaje volebních orgánů nelze nezávisle ověřit, píše agentura EFE.

Havana Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlamentní volby na Kubě

Na Kubě sčítají výsledky parlamentních voleb, účast byla poměrně vysoká | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Volební místnosti se uzavřely v neděli 19.00 místního času (v pondělí 1.00 SELČ), tedy s hodinovým zpožděním proti předem ohlášeným časů. Údaje o účasti zveřejnila kubánská ústřední volební komise zhruba o dvě hodiny dříve. Definitivní výsledky voleb budou známy v řádu několika dní.

Americká věznice na Kubě propustila nejstaršího trestance. Sajf Ulláh strávil za mřížemi 18 let

Číst článek

Hlasování na Kubě není povinné, ale opozice se voleb nesmí účastnit. Lidé si tak na volebním lístku mohli pouze vybrat, zda budou hlasovat pro všechny nebo jen pro některé. Výsledek je však předem jasný. V novém parlamentu usedne 263 žen a 207 mužů, včetně někdejšího vůdce země, dnes 91letého Raúla Castra.

Do kampaně se zapojil i prezident Miguel Díaz-Canel, který kandidoval ve svém rodném městě Santa Clara. To leží asi 280 kilometrů od Havany. Prezident tam přijel v rámci kampaně asi desetkrát, v neděli tam také hlasoval. „Jednotným hlasováním bráníme jednotu země, jednotu revoluce, naši budoucnost, naši socialistickou ústavu,“ uvedl ve volební místnosti.

Volby se konají v době, kdy Kuba prochází hlubokou ekonomickou krizí | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Volby doprovázely nesrovnalosti

Průběh voleb na twitteru kritizoval disident Manuel Cuesta Morua, člen Rady pro demokratickou transformaci na Kubě. Poukázal zejména na nesoulad mezi vysokými čísly o volební účasti a prázdnými volebními místnostmi. Později uvedl, že jeho dům a dům dalšího aktivisty „obléhala“ státní bezpečnost, protože se chtěli zúčastnit sčítání hlasů ve volebních místnostech, píše AFP.

Kuba na cestě k homosexuálnímu manželství. Nový zákon teď musí lidé schválit v referendu

Číst článek

Trojice občanských a opozičních organizací, které pozorovaly průběh nedělního hlasování, tvrdí, že volby doprovázelo mnoho nesrovnalostí, píše agentura EFE. Podle opozičních pozorovatelů voliči čelili nátlaku, aby se účastnili hlasování, v nemocnicích či na pracovištích.

Politici a úřady slibovaly za účast v hlasování „materiální výhody“. Podle pozorovatelů úřady nedodržely zákonné postupy, a hlasování tak nelze považovat za nezkreslené vyjádření vůle kubánských voličů.

„Výsledky zveřejněné CNE nelze ověřit,“ uvedla pro agenturu EFE nevládní organizace Transparencia Electoral. Pozorovatelé tvrdí, že oficiální údaje neodpovídají účasti, které byli svědky v jednotlivých volebních místnostech. Organizace poukázala na to, že hlasování nemonitorovali nezávislí mezinárodní pozorovatelé.

Lidé v Havaně vyvěšují nápisy oznamující nadcházející parlamentní volby. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Díaz-Canel znovu prezidentem?

Národní shromáždění, jediná parlamentní komora na Kubě, volí ze svých členů prezidenta. Díaz-Canel bude s největší pravděpodobností letos zvolen na své druhé, a podle ústavy poslední, volební období. V čele země stojí od roku 2018.

Na Kubě začal soud s předními opozičními umělci. Hrozí jim až deset let vězení

Číst článek

Letošní účast bude zřejmě nejnižší od roku 1976, kdy byl v kubánské ústavě obnoven parlament. Několik desetiletí se účast držela nad 90 procenty. V předchozích volbách v roce 2018 však klesla na 86 procent. Dalších zhruba šest procent odevzdaných hlasů bylo v roce 2018 prázdných či neplatných.

Volby se konají v době, kdy Kuba prochází hlubokou ekonomickou krizí. Na ostrově rovněž přetrvává napětí po rozsáhlých protivládních protestech v červenci 2021. Stovky lidí kvůli nim skončily ve vězení a někteří byli odsouzeni až ke 30 letům za mřížemi za vzpouru.

Loni se kvůli ekonomické situaci a represím vůči kritikům režimu výrazně zvýšila emigrace z ostrova, jen do USA se pokusilo dostat na 250 000 lidí z Kuby.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme