Na Kubě začal soud s předními opozičními umělci. Hrozí jim až deset let vězení

Na Kubě v pondělí začal soud se dvěma předními opozičními umělci, kterým hrozí až 10 let vězení. Luis Manuel Otero Alcántara a Maykel Castillo jsou obžalovaní z narušení veřejného klidu. K jejich propuštění vyzvaly organizace na ochranu lidských práv a Amnesty International je považuje za vězně svědomí, napsala agentura AFP.

Tento článek je více než rok starý.

Havana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista zastavil auto s diplomaty, kteří mířili k soudu Alcantary a Castilla

Policista zastavil auto s diplomaty, kteří mířili k soudu Alcantary a Castilla | Zdroj: Reuters

Soudního stání se chtěla zúčastnit i skupina diplomatů z evropských zemí, a to včetně České republiky, což ale kubánské úřady nedovolily, uvedlo na dotaz ČTK české velvyslanectví v Havaně.

USA zmírní sankce vůči Kubě. Změní se omezení pro cestování nebo remitence i rychlost vyřizování víz

Číst článek

Soudní přelíčení začalo za přísných opatření a o začátku procesu oficiální média neinformovala. Evropští diplomaté se chtěli stání účastnit, aby monitorovali respektování lidských práv a zásad právního státu. „Žádnému z diplomatů však nebyl umožněn vstup do soudního areálu,“ odpověděl na dotaz ČTK český velvyslanec v Havaně Petr Kaván. Dodal, že diplomaté zatím nemají o výsledcích soudního řízení další zprávy.

Podle agentury EFE proces, který má pokračovat také v úterý, nemohli sledovat ani zástupci tisku či nevládních organizací. Aktivisté za lidská práva žádali, aby byl soud veřejný a přenášený televizí. Do soudní síně mohlo jen pár rodinných příslušníků.

Kubánský disident

Oba umělci patří k známějším členům kubánského disentu. Otero Alcántara patřil k hlavním tvářím protestům proti cenzuře umělců a havanského hnutí Movimiento San Isidro. Policie ho zadržela 11. července krátce poté, co zveřejnil video, kde oznámil, že se jde připojit k protivládním protestům.

Castillo, který je známější pod pseudonymem El Osobro, je spoluautorem písně Patria y vida, která se stala podle agentury EFE neoficiální hymnou protestů z loňského července. Castillo je ale ve vězení již od poloviny loňského května.

Kuba, Venezuela a Nikaragua podpořily Rusko. Moskva bude vstřícnější k dluhům Havany

Číst článek

Oba muži čelí obvinění z narušování veřejného klidu či hanobení státní symbolů. Podle organizací na ochranu lidských práv je však stíhání motivované jejich politickým a protivládním přesvědčením. Organizace Human Rights Watch či Amnesty International, které oba muže označila za vězně svědomí, vyzvali k jejich okamžitému propuštění.

Postup vlády se stal přísnější v souvislosti s protivládními protesty ze loňského července, které byly největší od roku 1994. Od té doby úřady zadržely a odsoudily stovky lidí.

Příčinou demonstrací byly dlouhodobé represe vůči kritikům režimu a zoufalá životní úroveň velké části Kubánců, zhoršená navíc pandemií covidu-19 a s ní souvisejícím omezením cestovního ruchu. Kubánská vláda viní z ekonomické krize letité americké obchodní embargo a zpřísnění sankcí za předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Uvolnění některých sankcí tento měsíc oznámila administrativa stávajícího prezidenta Joea Bidena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme