Nástroj k obcházení cenzury už umožnil volný přístup k internetu 1,4 milionu Kubánců. Vládě navzdory

Nástroj na obcházení cenzury od společnosti Psiphon tento týden umožnil téměř 1,4 milionu Kubánců získat svobodný přístup k internetu poté, co jsou tamní chatovací aplikace a populární sociální sítě od úterý blokované vládou kvůli rostoucím protivládním protestům. Těch se účastnily tisíce lidí, píše agentura Reuters.

Havana/Toronto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kubánská vláda oblíbené sociální sítě jako Facebook nebo WhatsApp blokuje od úterý. Reaguje tím na demonstrace tisíců Kubánců | Foto: Alexandre Meneghini | Zdroj: Reuters

Společnost Psiphon Network, která za internetovým nástrojem stojí, pochází z kanadského Toronta a je dotovaná americkou vládou. Podle agentury Reuters už její služby k obcházení státní cenzury dříve využili lidé v Íránu nebo Číně.

Největší protesty na Kubě za desítky let. Ve vězení skončilo nejméně sto lidí, tvrdí organizace Cubalex

Číst článek

V pátek firma oznámila, že její síť ve čtvrtek použilo na 1,38 milionu Kubánců, v pátek potom 1,23 milionu. „Internet JE zapnutý, nástroje k obcházení FUNGUJÍ,“ oznámila společnost v prohlášení.

Podle Psiphonu počet kubánských uživatelů proticenzorního nástroje odpovídá asi 20 procentům všech Kubánců používajících internet.

Software, původně vyvinutý kanadskými univerzitními výzkumníky v roce 2007, si mohou lidé stáhnout na oficiálních aplikacích, jako je Google Play nebo Apple Store.

Proti protestům

Kubánská vláda oblíbené sociální sítě jako Facebook nebo WhatsApp blokuje od úterý. Reaguje tím na demonstrace tisíců Kubánců, kteří protestují proti nedostatku základních potravin, omezování občanských svobod a vládnímu přístupu ke koronavirové krizi.

Protesty na Kubě mají první oběť. Prezident slíbil kontrarevolucionářům tvrdou odplatu

Číst článek

Právě mobilní signál a online komunikace je pro Kubánce klíčovým prostředkem k vyjádření nespokojeností se stavem země.

Státní představitelé ovšem vinu za demonstrace připisují kontrarevolučním silám, údajně podporovaným Spojenými státy.

Na nedělní protesty, které byly podle agentury Reuters jedny z největších nepokojů v zemi za posledních několik desetiletí, proto vláda vyslala bezpečností složky.

Prezident Miguel Diaz-Canel zároveň vyzval vládní podporovatele, aby vyšli ven a bránili jejich revoluci, píše agentura Reuters. Navzdory potlačování však menší protesty pokračují.

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme