Kurilské ostrovy

Kurilské ostrovy v textech na iROZHLASU

|Martin Dorazín |Zprávy ze světa

Tokio protestuje proti návštěvě ruského premiéra na Kurilských ostrovech

Japonsko předalo Rusku oficiální protest proti návštěvě premiéra Dmitrije Medvěděva na Kurilách. Ostrovy považuje Japonsko za součást svého území, zatímco Rusko tam chce posílit svou vojenskou i ekonomickou přítomnost. Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida oznámil, že zřejmě odloží svou cestu do Ruska, plánovanou na konec srpna nebo začátek září.

|Lenka Kabrhelová, Hanka Shánělová, Martina Mašková, Eva Presová, Michal Šenk |Zprávy ze světa

Japonsko dál trvá na svém nároku na Kurilské ostrovy

Japonsko i nadále žádá po Rusku navrácení jižních Kuril. Tokio podle japonské diplomacie trvá na svém nároku na sporné ostrovy i přes rozhodnutí Ruska posílit na místě svou vojenskou přítomnost. Spor mezi oběma zeměmi se vyhrocuje několik posledních měsíců. Očekává se, že bude jedním z témat nadcházející návštěvy japonského ministra zahraničí v Moskvě.

|Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Ruský prezident plánuje novou návštěvu Kurilských ostrovů

Ruský prezident Dmitrij Medveděv plánuje i přes hněv Japonska další cestu na sporné Kurilské ostrovy. Mezi oběma zeměmi vypukla diplomatická roztržka poté, co šéf Kremlu v pondělí region navštívil. Japonsko proti kroku ostře protestovalo, část ostrovů totiž považuje za své území. Moskva, která Jižní Kurily drží pod kontrolou od konce 2. světové války, to ale odmítá.