„Sanduovou nikdy nespojili s žádnou korupční kauzou, což je v rámci střední a východní Evropy docela vzácný jev. Problém ale je, že na dané lodi je asi jedinou členkou posádky,“ říká Cristian Cantir.
„Sanduová by se opravdu vážně měla zamyslet nad tím, jak komunikovat s domácími voliči,“ upozorňuje pro Český rozhlas Plus novinářka Deníku N Petra Procházková.
Po sečtení 99 procent okrsků má Sanduová náskok deset procentních bodů nad svým protivníkem Alexandrem Stoianogloem. Rozhodující pro její úspěch byly hlasy ze zahraničí.
Předběžné výsledky byly zveřejněny po sečtení více než 80 procent hlasů, tyto výsledky ale nezahrnují většinu hlasů, které odevzdali Moldavané žijící v zahraničí, upozornila agentura Reuters.
Během prvního kola mnoho analytiků čekalo, že evropské referendum jasně projde a že Maia Sanduová, která se v Moldavsku asi nejvíc identifikuje s tím evropským kurzem, vyhraje možná už v prvním kole.
Současná prezidentka Maia Sanduová, která obhajuje mandát, přišla k moci v roce 2020, a to jako jasně prozápadní politička. Podařilo se jí porazit tehdejšího prezidenta Igora Dodona.
Těsná většina voličů v Moldavsku podpořila v referendu orientaci země na EU. Vyslovilo se pro to 50,46 procenta voličů, ukazují výsledky po sečtení všech hlasů.
Ilan Šor z Moldavska před trestním stíháním utekl. Podniká prý v Moskvě. Moldavská policie ho obvinila, že s ruskou bankou převedl Moldavanům miliony dolarů, aby nakoupil jejich hlasy.
Vesnice Cocieri si spolu několika dalšími obcemi na levém břehu Dněstru vydobyla, že zůstane v Moldavsku. Stala se z něj ale enkláva, do které se dostanete jen přes checkpointy s ruskými mírotvorci.
Předvolební klání doprovází rozkol mezi snahou stávající hlavy státu a opětovné kandidátky Maii Sanduové o prozápadní směřování země oproti bezprecedentním pokusům Ruska o vměšování se do jeho průběhu
Před Ukrajinou je dle slov ukrajinského premiéra Šmyhala ještě „spousta práce“, ukrajinská strana je na to ale připravena. „Silná Ukrajina není možná bez EU. Silná EU není možná bez Ukrajiny,“ dodal.
„Na základě zkušeností se ukazuje, že čím je země menší a kompaktnější, tím se dokáže lépe posouvat v rámci přístupových rozhovorů. V tomhle má Moldavsko výhodu před Ukrajinou,“ říká analytik.
Konference začnou odpoledne poté, co v Lucemburku skončí jednání unijních ministrů pro evropské záležitosti. Česko bude reprezentovat právě ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák,
Jak souvisí výbuchy ve Vrběticích, protivládní demonstrace a antivax hnutí s operacemi ruských tajných služeb, vysvětluje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz polský režisér Konrad Szolajski.
Evropská unie usilovala o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem právě do konce června. Největší překážkou byl podle diplomatů dlouhodobě odmítavý přístup Maďarska.
Země, která se od rozpadu Sovětského svazu snaží vymanit z ruského vlivu, sama bojuje s odlivem práceschopného obyvatelstva. Ruský vliv se také propisuje do silné proruské propagandy v zemi.
„Chtěli bychom, aby se toho co nejvíce stihlo během belgického předsednictví, které je dané otázce možná více otevřené než následující země,“ zdůrazňuje ministr pro evropské záležitosti.
Praha / Brusel||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Původní zpráva
„Tato aktivita je důkazem toho, že Evropská unie je odhodlaná podporovat své partnery na východě. Ukrajina a Moldavsko si zaslouží naši podporu a solidaritu,“ zdůvodnil ministr Martin Dvořák (STAN).
Podněsterská televize zveřejnila na telegramu záběry z bezpečnostních kamer, na nichž je vidět zásah vojenského vrtulníku Mi-8, který následně vybuchl a vzplál.
Bez větší pozornosti evropských a světových médií proběhl na samém konci února tzv. sjezd poslanců všech stupňů neuznané Podněsterské moldavské republiky.
„Podněstří je v souladu s některými rezolucemi mezinárodních organizací považováno za okupované. Osud Ukrajiny to mít nebude z důvodu geografie,“ řekl pro iROZHLAS.cz Jan Šír z FSV UK.
Lídři zemí Evropské unie schválili zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a také Moldavskem. V Pro a proti o tom diskutovali dva čeští europoslanci, Ondřej Knotek a Tomáš Zdechovský
Jednání zablokoval maďarský premiér Orbán. Jednalo o změnu víceletého rozpočtu EU, která měla zahrnovat výraznou finanční pomoc Ukrajině na příští čtyři roky celkem ve výši 50 miliard eur.
Dvaašedesátiletý kouč v rozhovoru s Českou televizí po vítězství 3:0 nad Moldavskem v závěrečném kvalifikačním utkání v Olomouci řekl, že čelil enormnímu tlaku, kterému někdy ani nerozuměl.